Kvalitná strava je základom zdravia |
|
V starostlivosti o mačiatko zohráva kvalitná a správne vyvážená strava veľmi významnú rolu. Najmä v prvých týždňoch a mesiacoch jeho života prispieva k vytváraniu dobrých základov pre jeho ďalší vývoj a zdravie v dospelosti. Nevhodná strava a nedostatočná výživa v tomto rozhodujúcom období môže viesť k negatívnym dôsledkom, ktoré sa už len ťažko naprávajú alebo sú celkom nezvratné. Preto je nesmierne dôležité venovať výžive mačiatka zvýšenú pozornosť. Pre začiatočníkov bez skúseností to môže byť niekedy ťažká úloha, najmä pokiaľ majú úprimnú snahu dať svojmu maznáčikovi to najlepšie. Pokiaľ si beriete mačiatko od zodpovedného chovateľa, samozrejmosťou je, že okrem stravy na prvý deň – dva, dostanete spolu s mačiatkom aj jeho osobný jedálny lístok a dobré rady a poučenia ako ho ďalej správne kŕmiť. |
|
Držať sa týchto rád je žiadúce nielen z hľadiska dobrého zdravia a kondície mačiatka. Má aj významný psychologický dosah. Keď mačiatko príde do nového domova, je to pre neho veľká zmena. Zrazu sa ocitne v neznámom prostredí, bez mamičky a súrodencov. Vyrovnať sa s tým všetkým mu zaiste pomôže prirodzená zvedavosť a láska nových majiteľov. V tejto situácii je však veľmi dobré, ak aspoň niečo z toho, na čo bolo zvyknuté, ostane pri starom. Patrí k tomu predovšetkým strava. Snažíme sa preto počas prvých dní až dvoch týždňov zachovať pôvodné zloženie podávanej stravy, a len postupne ju prispôsobujeme a meníme podľa našich predstáv a možností. |
|
Komerčné krmivá |
Komerčné potraviny ako sú kvalitné kompletné krmivá tvoria základ stravy mačiatka i dospelej mačky. Mačiatko kŕmime komerčnou stravou určenou jeho vekovej skupine – t.j. pre juniorov. V obchodnej sieti si dnes možno vybrať medzi viacerými značkami. Vhodné sú všetky kvalitné kompletné krmivá osvedčených značiek vo forme granúl, napríklad: WHISKAS Junior (stredná trieda) alebo ACANA Kitten, ROYAL CANIN Kitten, PROPLAN Kitten a tiež IAMS či Hill’s (krmivá špičkovej triedy), ktoré preferujú skúsení chovatelia. Tzv. suché krmivo môže mať mačiatko k dispozícii v miske prakticky nepretržite, čo je výhodné najmä v čase vašej neprítomnosti alebo cez noc. Nevyhnutnosťou pri kŕmení suchým krmivom je dostatočný prísun čerstvej vody. Niektoré mačiatka suché krmivo odmietajú. Môžeme im ponúkať kompletné krmivo vo vlhkej forme ako sú rôzne konzervy, paštéty a kapsičky (napríklad značky Whiskas junior, Sheba, Gourmet, Proplan a podobne). Túto stravu podávame vždy čerstvú a po otvorení uchovávame nedojedenú porciu v chlade a bez prístupu vzduchu. Komerčná strava sa vyrába v rôznych príchutiach a mačiatko vám dá jasne najavo, ktorá z nich mu chutí viac. Pri výbere komerčnej stravy sa však rozhodne treba vyvarovať lacným a inak cenovo „výhodným“ ponukám krmív s vágne deklarovaným zložením, a teda podozrivým obsahom. |
|
|
Čerstvé mäso |
|
Okrem komerčnej stravy je žiadúce kŕmiť mačiatko aj čerstvým surovým mäskom – aspoň jednou dávkou za deň. Môže sa podávať tiež namiešané v pomere 1:1 so zmesou z konzervy. Ideálne je surové hovädzie alebo hydinové mäso, kvalitné, chudé, jemne nakrájané, ktoré sme predtým hlboko premrazili minimálne po dobu 48 hodín . P O Z O R ! – surové bravčové mäso je tabu, pretože pri jeho skrmovaní hrozí mačiatku nákaza nebezpečným vírusom, ktorý spôsobuje tzv. Aujezského chorobu. Toto ochorenie nie je liečiteľné a končí nevyhnutne uhynutím mačky. Rovnako mačiatku nepodávame ani surové ryby. Rybie mäso vždy aspoň krátko povaríme a dbáme na to, aby sme dôkladne odstránili všetky kostičky. Varené ryby a prípadne varené vnútornosti (srdiečka, pečienky) podávame mačiatku nie častejšie ako raz za týždeň.
|
|
Na kŕmenie mačky surovým mäsom pozerajú ľudia často s neodôvodnenými predsudkami, akoby zabudli na to, že mačka je mäsožravá šelma. Existuje literatúra, ktorej autori, a to dokonca z radov odborníkov, surové mäso zavrhujú a dokonca sa nájdu diletanti, ktorí odporúčajú mačkám vegetariánsku stravu. Sú to úplné nezmysly! Najmä v surovom mäse sa totiž nachádza dostatok taurínu, ktorý je pre zdravie mačiatka i dospelej mačky životne nevyhnutný a iné ďalšie dôležité látky. Kvalitná komerčná strava pokrýva potreby mačky už dnes na pomerne uspokojivej úrovni, ale skúsení chovatelia sa na ňu nespoliehajú bezvýhradne a okrem nej podávajú mačkám pravidelne aj čerstvé mäso. Na druhej strane, veľmi zlým by bol opačný extrém, keby sme mačiatko kŕmili výlučne len mäsom, pretože v ňom nie je vápnik a iné ďalšie zložky. Bola by to veľmi nevyvážená, jednostranná strava.
|
|
Mliečne potraviny |
V súvislosti s mliečnou zložkou v strave mačiatka je zrejmé, že po prirodzenom odstavení od matky už mlieko pre svoj ďalší zdravý vývoj nepotrebuje. Aspoň za predpokladu, že mačiatko nekŕmime výlučne mäsom. Niektoré mačiatka však ešte aj potom mliečnu stravu obľubujú a vyžadujú, preto im ju doprajme. Vhodné je podávať mačiatku kondenzovanú nesladenú Tatru, hustú alebo podľa chuti trochu zriedenú prevarenou vodou. Výbornou a veľmi výživnou, na vitamíny bohatou pochúťkou je, napríklad, surový žĺtok z čerstvého vajíčka zmiešaný s Tatrou. Mačiatku môžeme pripraviť tiež redšiu krupičnú kašičku z instantnej detskej krupice Vitana. Príležitostne mu môžeme ponúkať aj nekorenený a nie príliš slaný tavený syr (napr. Karička), nesladený jogurt, smotanu (kyslú alebo sladkú), šľahačku a tvaroh alebo vanilkový Pribináčik . Ako mačiatko rastie, postupne význam a potreba mliečnej stravy ustupuje do úzadia. Predovšetkým mlieko znášajú už dospelé mačky väčšinou zle a spôsobuje im zbytočné tráviace problémy. Pokiaľ mačiatko na niektorú mliečnu potravinu zareaguje hnačkou alebo inými tráviacimi problémami, viac ju nepodávame. Súčasťou väčšiny diét je vylúčenie akýchkoľvek mliečnych potravín z jedálneho lístka mačiatka i dospelej mačky. |
|
|
Zelenina a ovocie |
|
Podávanie zeleniny a ovocia je vôbec veľmi zvláštnou kapitolou vo výžive mačiek. Skutočnosť, že mačka je mäsožravec, hovorí sama za seba. Tento fakt však nevylučuje situácie, keď niektoré mačky výnimočne prídu na chuť aj týmto potravinám. Známe sú prípady mačiek, ktoré majú rady napríklad olivy, červený melón a podobne. Ako zdravý a výživný doplnok k strave, vhodnejšie je skúsiť mačiatku podávať čerstvú nastrúhanú mrkvičku (alternatívou je aj mrkvová šťava), sladkú kukuričku alebo hrášok. S ovocím by sme mali byť zvlášť opatrní, lebo mačiatku hrozí črevný katar. V každom prípade sa takýmto experimentom v prvých týždňoch života mačiatka zásadne vyhýbame. To, čo mačiatko a neskôr aj dospelá mačka z tzv. rastlinnej ríše skutočne ocení, je čerstvá tráva alebo aj šťavnatý ovos, pšenica či raž. Ideálne je, ak ju má kedykoľvek k dispozícii, najlepšie vysadenú v kvetináči. Najmä mačka bez možnosti vonkajšieho výbehu ju nevyhnutne potrebuje pre zdravé trávenie a tiež aby sa pomocou nej zbavila prehltnutých odumretých chlpov, ktoré sa pri každodennom čistení kožúška postupne nazbierajú v jej tráviacom trakte.
|
|
Doplnky výživy |
Ak máme podozrenie, že mačiatko nemá dosť vitamínov, prípadne je v rekonvalescencii po chorobe či úraze alebo mu jednoducho chceme urobiť radosť nejakou maškrtkou navyše, môžeme mu príležitostne podávať aj rôzne komerčné výživové doplnky (napr. tyčinky od Vitakraft) alebo vitamínové tabletky (Sanal, Gimpet), bonbóny a pasty (Calopet). Všetko však s mierou a opatrne. Pokiaľ má mačiatko kvalitnú a vyváženú stravu, nepotrebuje dodávať žiadne vitamíny navyše.
|
|
|
Dôležité upozornenia na záver |
- Mačiatko zásadne nekŕmime zbytkami z našej kuchyne, t.j. jedlom, ktoré je pre neho príliš mastné, slané, sladké, korenené, pálivé, alebo jednoducho z dietetického hľadiska inak nevhodné a nevyužiteľné (napr. zemiaky, cestoviny, omáčky,...) Dokonca, v záujme jeho vlastného zdravia, mu neponúkame ani jedlá, ktoré sú pre nás ľudí relatívne neškodné a nášmu jazyku (často aj mačaciemu) lahodné. Ide o také maškrty ako šunka, čokoláda, káva a podobne. Rôzne aditívne zložky, v týchto potravinách obsiahnuté, nedokáže organizmus mačiatka účinne odbúravať, hromadia sa v jeho pečeni a pomaly pôsobia doslova ako jed. Tak ho vlastne s najlepším vedomím, že konáme dobro, postupne zabíjame.
|
- Samozrejmosťou, na ktorú sa často zabúda, je neustále prístupná miska s čerstvou vodou, ktorú vymieňame dva razy denne. Mačiatko, aj keď zdanlivo veľa vody nevypije, musí mať vodu k dispozícii nepretržite. Voda je pre jeho zdravie (urologický aparát) veľmi dôležitá, najmä ak ho kŕmime prevažne suchou granulovanou stravou. Niekedy treba mačiatko k pitiu vody pobádať a motivovať. Mačky všeobecne rady pijú vodu z nášho pohára, prípadne priamo z vodovodného kohútika v kúpeľni, či fontánky na osvieženie vzduchu. A to najmä na miestach vzdialených od ich misiek s jedlom. Pokiaľ je to možné, vychádzajte im v týchto ich zvláštnostiach v ústrety.
|
- Všetky misky a nádobky, v ktorých stravu (vodu) podávame, udržiavame v perfektnej čistote a nikdy nedávame mačiatku jedlo do neumytej misky po predošlom jedle. Misky na suchú stravu umývame aspoň raz týždenne. Používame len šetrné saponáty a všetko riadne opláchneme pod tečúcou vodou. Jedlo, ktoré ľahko podlieha skaze, podávame vždy čerstvé. Ak ho mačiatko nezje do 15 minút, odložíme ho do chladničky. Jedlo nepodávame nikdy studené (priamo z chladničky), či dokonca riadne nerozmrazené, ani príliš teplé alebo horúce, ideálna je telesná teplota.
|
- Pamätajte na to, že mačiatku by ste mali dávať vždy len to najlepšie. Najmä vďaka kvalitnej a vyváženej strave vyrastie z vášho maznáčika zdravá, dospelá mačka, ktorá vám bude robiť v živote radosť a ušetríte si nielen veľa starostí, ale aj zbytočných výdavkov u veterinára.
|
|
Text© PhDr. Mária Malíková |
Odporúčaná literatúra:
Irena Sehnerová: Jak krmit kočky, Praha 1999 |