Rastliny ako súčasť jedálneho lístka mäsožravca

Mačka pri každodennom čistení svojho kožúška prehltne množstvo chĺpkov, ktoré jej uviaznu v tráviacom trakte a tie sa zlepujú do tuhých chumáčov – tzv.bezoárov. Vďaka nim pociťuje nevoľnosť a potrebuje sa ich zbaviť. K tomu jej môže napomôcť práve čerstvá rastlinná potrava, najlepšie tráva, ktorú vtedy inštinktívne vyhľadáva. Mačka obhrýza steblá a v nich obsiahnutá kyselina šťavelová spôsobí, že o niekoľko minút začne vracať. Spolu so steblami trávy vyvráti obsah žalúdka aj s prehltnutými chlpmi, prípadne nájdeme zbytky stebiel v jej stolici v mačacom záchode. Zvracanie, ktoré nasleduje po prehltnutí trávy je celkom normálne. Pokiaľ sa mačka takýmto spôsobom chumáčov chlpov nezbaví, môžu jej spôsobovať vážne zdravotné problémy. V krajných prípadoch je nevyhnutné ich chirurgické odstránenie.
Mačka potrebuje čerstvú trávu
Tráva obsahuje tiež ďalšie potrebné látky (vitamíny a minerály), napr. folát (kyselina listová), ktoré sú pre mačky životne dôležité, ale v mäsitej strave sa nevyskytujú. Mali by sme mať vždy na pamäti, že kým mačky s voľným výbehom sa pomerne ľahko dostanú k šťavnatým steblám trávy, bytové mačky sú celkom odkázané na nás. Preto musíme mačke sami zabezpečiť prísun čerstvej trávy tak, aby bola pravidelnou súčasťou jej každodenného jedálneho lístka. Môžeme ju pestovať prakticky po celý rok v kvetináčoch. Trávové semená lacno kúpime v predajniach pre záhradkárov. Príťažlivou alternatívou je aj obilie, najmä pšenica a nenáročný ovos, ktorý rýchlo narastie. Kto nemá dosť trpezlivosti, môže kúpiť už pripravenú mačaciu trávu v špecializovaných obchodoch.
Niet nad chutné šťavnaté stebielko.
Vo dvojici všetko chutí lepšie - aj spásanie obilia.
V bytových podmienkach narastie obilie za pár dní.
 

Kvetináče umiestnime na parapete okna s prístupom slnka alebo v letnej sezóne aj na balkón, aby semiačka vyklíčili. Keď tráva dorastie do správnej dĺžky (aspoň 10cm), predložíme ju nášmu izbovému tigrovi. V zimnom období, keď je príroda pod prikrývkou ľadu a snehu, nám bude za ponuku čerstvej trávy v kvetináči vďačná aj mačka s voľným výbehom. Dbáme na to, aby mala mačka k tráve vždy ľahký a bezpečný prístup a mohla sa kedykoľvek dosýta „napásť“. Pre staršie bezzubé mačky alebo mačky s poškodeným chrupom môžeme trávu sami natrhať, jemne nakrájať a servírovať na tanieriku ako prílohu k hlavnému jedlu.

Pri spásaní trávy v záhrade alebo vo voľnom výbehu musíme mať istotu, že miesto nebolo chemicky ošetrené, pohnojené alebo inak kontaminované.

Najprv sa napasiem a potom si usteliem.
Obilie na balkóne v letnej sezóne je aj peknou dekoráciou.
 

Tráva v kvetináčoch nevydrží večnosť, aj bez obhrýzania jej steblá časom usýchajú, strácajú sviežosť a degenerujú. Preto je praktické pestovať ju priebežne vo viacerých nádobách a po čase obnovovať jej výsev v striedavých intervaloch tak, aby mala mačka k dispozícii vždy chutné, šťavnaté steblá. Pestovaním mačacej trávy urobíme veľa nielen pre zdravie a pohodu našej mačky, ale súčasne tým zabránime živelnej devastácii izbových kvetov, na ktorých nám záleží. Pokiaľ si totiž mačka môže vybrať, dá radšej prednosť svojej šťavnatej trávičke.

Izbový bambus je šťavnatý, chutí aj mačkám.
Niektoré mačky obľubujú listy šachora.
Šachor nie je vhodné ponúkať mačkám s citlivou sliznicou ani malým mačiatkam.
Rastliny vhodné pre mačku ako doplnok potravy:
  • Bežná zmes trávy (lipnica, kostrava,...)

  • Ozdobné trávy (napr. Kortadéria pampová)

  • Obilie (pšenica, ovos, proso)

  • Izbový bambus (Pogonatherum paniceum)

  • Šachor (Cyperus, Cyperus Zumula,...)

(Poznámka: Šachor nie je vhodný pre citlivé mačky a tie, ktoré majú problémy s papuľkou, pažerákom, so žalúdočným, črevným alebo ľadvinovým ochorením, pretože jeho steblá sú ostré a môžu im spôsobovať krvácanie v dôsledku poškodenia sliznice. Opatrnosť je namieste aj v prípade veľmi malých mačiatok.)

Text© PhDr. Mária Malíková