Fontána pre mačku

Ako motivovať mačku, aby pila viac vody

Mačky bývajú počas teplých letných dní pomerne malátne a veľa spia. Zaujať ich hrou a zábavkami je preto veľmi ťažké. Táto ich lenivosť je prirodzená obrana proti prehriatiu organizmu. Často sa však stáva, že z dôvodu dlhšieho oddychu, zabúdajú mačky piť a z misky s vodou neubúda tak, ako by v horúcom počasí bolo dobré. Môžeme teda spojiť príjemné s užitočným a nájsť takú zábavku, ktorá by mačky nielen zaujala, ale ich aj osviežila a donútila viac piť.

Nové využitie starej fontánky

Nie je to tak dávno, čo boli izbové fontánky veľkým hitom. Každá módna vec po čase prestane byť zaujímavou, a tak aj mnohí z nás odniesli svoje fontánky z obývacích izieb na chalupu, chatu alebo do pivníc. Teraz je ten správny čas oprášiť ich, poumývať keramické napodobeniny kameňov, prečistiť a naštartovať motorčeky... A ak ste náhodou takúto fontánku nevlastnili, nevadí. Máte dve možnosti – kúpiť si v špecializovaných obchodoch fontánky pre mačky, alebo čo je ešte lepšie - fontánku si môžete vyrobiť aj sami. Stačí kúpiť malý motorček s hadičkou, zohnať zopár pekných kameňov a keramickú nádobu, do ktorej si všetko podľa vlastných predstáv umiestnite. Fantázii sa medze nekladú...

Vhodné umiestnenie
Fontánku je dobré umiestniť na balkón alebo na podlahu bez koberca, pretože mačičky rady rozprskávajú vodu labkami a potom ju zasa z labiek striasajú. Sami budete prekvapení, koľko vody pri tejto hre vypijú! Väčšina mačiek tečúcu vodu miluje, samozrejme, kým netečie po ich kožúšku. Určite strávite veľa času pozorovaním vašich miláčikov, lebo fontánka bude vynikajúcou zábavkou nielen pre mačky. Komické situácie, ktoré pri tejto hre vzniknú, zaujmú a pobavia aj vás.
Dobré rady

POZOR! Veľmi opatrne treba postupovať v prípade, že odchovávate doma malé mačiatka. Vo fontánke s hlbokým dnom by sa mohli ešte nemotorné, ale zvedavé mláďatká, nechtiac utopiť. Preto musíte zabezpečiť, aby bez vášho dozoru nemali k fontánke prístup.

Ešte jedna dobrá rada na záver. Aby fontánka mačičky skoro neomrzela, nenechajte ju pustenú stále. Ak by predsa po istom čase prestala byť pre ne príťažlivá, stačí ju preložiť na iné miesto alebo zmeniť rozloženie kameňov.

Prajem vám krásne leto, veľa vody a slnka, nielen vám, ale aj vašim mačičkám!

©Mgr. Marta Vozárová
www.decharde.sk