Mačka a letné horúčavy

V lete, najmä počas tropických horúčav, by sme mali venovať zvýšenú pozornosť niektorým stránkam života našich maznáčikov. Nadmerné teploty ovzdušia a situácie s nimi spojené môžu našej mačke privodiť zdravotné problémy, v krajných prípadoch ju dokonca ohroziť na živote.

Mačky sa na rozdiel od nás ľudí nepotia, aby sa ochladili. Telesnú teplotu si znižujú tým, že si oblizujú srsť a zhlboka dýchajú. I keď kožuch, ktorý mačku chráni pred chladom, do istej miery „izoluje“ a pôsobí tiež proti prehriatiu z horúceho počasia, zraniteľnejšie sú najmä malé mačiatka, ktorých organizmus ešte nemá dostatočne vyvinutý termodynamický systém a staršie alebo choré mačky.

 

Pitný režim
Zvlášť v lete dbáme na to, aby nebola naša mačka dehydrovaná. Misku s vodou musí mať stále k dispozícii. Platí to dvojnásobne, keď ju živíme prevažne suchou stravou. Vodu pravidelne 2 x denne vymieňame za čerstvú. Mačky treba niekedy k pitiu vody stimulovať. Dôležité je umiestnenie a spôsob podávania. V žiadnom prípade nekladieme misku s vodou (ani s jedlom) blízko záchodu. Odporúča sa tiež umiestniť vodu čo najďalej od misky s jedlom, aby sa voda nekontaminovala zvyškami tuhej stravy.

V spôsobe prijímania vody prejavujú mačky nezriedka výstredné správanie – rady si odpijú z nášho pohára, z fontánky, z tečúceho vodovodného kohútika, z kanvy na polievanie kvetov, či z vedra. Ak máme dojem, že naša mačka pije málo vody – vyjdime jej svojským manieram v ústrety. Niekedy stačí len výmena nádobky alebo jej premiestnenie na atraktívnejšie miesto a problém je vyriešený.

Čerstvá strava

Pozor na čerstvé a vlhké potraviny ako surové mäso, vajíčka, syry, mlieko, rôzne konzervy a kapsičky, ktoré pri vysokých teplotách oveľa rýchlejšie podliehajú skaze. Hnijúce zvyšky jedla lákajú aj muchy, ktoré môžu do jedla naklásť zárodky - vajíčka. Najmä v lete dodržiavajme pravidlo, že keď čerstvú potravu mačka ani po 15-tich minútach nedoje, odložíme ju do chladničky v uzavretej nádobe. Tu vydrží len niekoľko hodín a podávame ju opäť zohriatu na izbovú teplotu.

Pobyt na balkóne, vo voliére
Pokiaľ mačke umožníme tráviť čas na balkóne či v ohradenej voliére, nesmieme zabudnúť na potrebný tieň, kde sa môže uchýliť pred silným žiarením slnka. Balkónové dvere treba bezpodmienečne zabezpečiť tak, aby sa počas našej neprítomnosti nezabuchli a mačka sa neocitla v nebezpečnej pasci, vystavená slnečnej páľave. Inak môže dostať úpal a slnko jej môže tiež spáliť jemnú kožu na tváričke, najmä na uškách.

Obzvlášť citlivé sú biele mačky, ktorých dostatočne nechráni prirodzená pigmentácia. Pobyt na balkóne v letnom počasí bude pre mačku príťažlivejší, keď ho vyzdobíme obľúbenými bylinkami, pridáme hrantík s trávičkou a misku s vodou alebo fontánku.

 

Tipy na úpravu balkónu.

Mačky rady pijú vodu z fontánky.

Klimatizácia v byte
Podobne ako nám ľuďom, aj mačkám môže ublížiť nesprávne nastavená a nevhodne používaná klimatizácia. Vyhýbame sa príliš veľkým extrémom v rozdieloch vonkajšej teploty a teploty vo vnútri bytu. Prúdenie vzduchu volíme radšej mierne, nie silné. Smer nastavíme tak, aby chladený vzduch nemieril priamo na mačku, resp. na miesta, kde sa bežne zdržuje – peliešky na spanie, bidielka, mačacie stromy, ležadlá a podobne. Pamätajme na to, že tesne nad podlahou, po ktorej sa mačky pohybujú alebo na nej polihujú, je najnižšia teplota. Preto čidlá merania izbovej teploty a automatickej regulácie klimatizácie umiestnime v tejto výške.

Nemali by sme v žiadnom prípade šetriť na pravidelnej servisnej údržbe klimatizácie a na čistení/výmene jej filtrov. Dlhodobo neudržiavaná klimatizácia je semeniskom nebezpečných mikróbov, čo je najčastejšie príčinou ochorení a vzniku alergií, a nie samotný chladný vzduch ako sa niekedy mylne domnievame.

Ak klimatizáciu v byte nemáme a nepomôže ani vetranie, mačke môžeme uľaviť tak, že jej šetrne pretrieme kožuštek na tele vlhkým uterákom.

Cesta autom

Cestovaniu autom s mačkou v horúcom počasí sa radšej vyhýbame. Ak už nemáme na výber, musíme byť opatrní. Nikdy nenasadáme s mačkou do prehriateho, rozhorúčeného auta, ale parkujeme v tieni a najprv vyvetráme. Aj počas jazdy musíme zabezpečiť vetranie v kabíne auta a tiež, aby mala mačka dostatočný prístup vzduchu do prepravky. Ideálne je, keď máme v aute klimatizáciu. Pozor však opäť na extrémne studený prúd vzduchu, smerujúci priamo na mačku – môže nám tak ľahko prechladnúť. Podobne nebezpečný je silný prievan. Mačku stále sledujeme. Príznakmi prehriatia organizmu a hroziaceho kolapsu z tepla je prudko zrýchlené dýchanie až dychčanie a triaška.

Preto počas cesty autom robíme častejšie prestávky a parkujeme zásadne v tieni. Mačke ponúkneme vodu. Keď odmieta, môžeme jej ju šetrne podať injekčnou striekačkou rovno do papuľky. Účinnou prvou pomocou je zábal celého telíčka a hlavy mačky do vlhkého uteráka, tak aby mohla dýchať. Mačku NIKDY NENECHÁVAME V AUTE SAMÚ, ani keď zabezpečíme vetranie oknom.

Text © PhDr. Mária Malíková
Ilustračné foto: E Chudá, Ing.D.Dydowiczová, M.Malíková, D.Burgerová, E.Geržová