Balkónový výbeh pre mačku

Majitelia mačiek žijúcich v bytoch sa často trápia otázkou ako svojim miláčikom dopriať kontakt s prírodou a pobyt na čerstvom vzduchu. V mestských lokalitách, kde vonku na mačku striehne priveľa nástrah, to môže byť veľký problém.

Optimálnym riešením je vhodná úprava balkónu.
Ako urobiť balkón bezpečným
Základnou podmienkou bezpečného výbehu je osadenie vhodného pletiva alebo siete. Výhodou siete je pomerne nenáročná montáž a možnosť jej odhrnutia v prípade potreby.
V prvom rade je potrebné zabezpečiť balkón pletivom alebo sieťou, aby mačka v žiadnom prípade nevypadla. Tým vytvoríme z balkóna bezpečnú voliéru. Ideálne je ak mačke umožníme voľný prístup z bytu na balkón pomocou tzv. mačacích dvierok. Ide o preklápacie dvierka, montovateľné do dreva, plastu alebo priamo do okenného skla. V prípade potreby, ak si neželáme, aby mačka vyšla von, môžeme ich jednoducho zablokovať. Montážou takýchto dvierok sa vyhneme tiež riziku, že pri náhodnom privretí balkónových dvier, mačka ostane na balkóne vymknutá a pokiaľ sa nemá kam skryť pred slnkom či dažďom, môže utrpieť úpal alebo prechladnúť.

Preto, pokiaľ nemáme takéto dvierka alebo inak zabezpečené balkónové dvere proti pribuchnutiu, v čase našej neprítomnosti nikdy nenechávame mačke voľný prístup na balkón.

Sieť na balkóne spoľahlivo zabráni nebezpečnému pádu mačky a z estetického hľadiska nepôsobí rušivo. Sieť si môžete objednať na adrese: www.kosiksport.sk
Čo môžeme pre mačku na balkóne vypestovať

Ilúziu prírody na balkóne vyčaríme tak, že do kvetináčov vysadíme trávičku (alebo obilie), ktorú mačka potrebuje ako súčasť potravy a prevenciu proti bezoárom. Na chránené miesto umiestnime misku s čerstvou vodou. Pre potešenie môžeme vysadiť ešte ďalšie obľúbené rastlinky mačiek – predovšetkým kocúrnik obyčajný a  valeriánu lekársku. Mačky ocenia aj vôňu byliniek, ktoré bežne využívame v našej kuchyni ako koreniny a prísady, napríklad tymián, šalviu, kôpor, petržlenpažítku. Ich pestovaním urobíme radosť a úžitok aj sebe samým.

Trávu by mala mať mačka k dispozícii po celý rok. V letnej sezóne ju môžeme pestovať aj na balkóne. Na slniečku a čerstvom vzduchu sa jej lepšie darí. Dobrou alternatívou je aj obilie - ovos, pšenica alebo raž.
Kocúrnik obyčajný je obľúbenou aromatickou bylinkou mačiek. Na mačky pôsobí priam magicky, priťahuje ich pozornosť a navodzuje im „dobrú náladu“. Vonia jemne citrónovo a mačky ho rady ovoniavajú, obtierajú sa o jeho lístky alebo ich aj hryzú. Nemusíme mať žiadne obavy, táto mačacia droga nie je návyková a jej účinky trvajú len pár minút. Má tiež liečivé účinky: primiešaný do stravy mačky pôsobí ako prevencia proti bezoárom a zmierňuje hnačkové ochorenia.
Aromatické bylinky, ktoré bežne používame v kuchyni, ocenia ako príjemné rozptýlenie aj naše mačky. Niektoré obľubujú napríklad vôňu kôpru. Jeho pestovaním na balkóne urobíme mačke radosť a sebe úžitok.
Akými kvietkami si možno balkón skrášliť
Králiky sú nenáročné trvalky, ktoré môžeme v balkónovom výbehu pre mačku pestovať bez toho, aby sme riskovali jej zdravie.

Samozrejme, pokiaľ nám to priestor dovolí, môžeme na balkóne bez obáv pestovať muškáty, petúnie, slnečnice, netýkavky, sedmokrásky, králiky, fuksie, lobelku, krpčiarku, železník či popínavé letničky, ktoré skrášlia a využijú oporu z ochrannej siete. Tieto rastlinky nie sú pre mačku nebezpečné, pretože nie sú jedovaté. Pokiaľ má mačka k dispozícii vždy čerstvú trávičku, nebude mať záujem ich okusovať.

Petúnie a lobelka patria medzi letničky, ktoré môžeme na balkóne pestovať bez obáv. Pre mačky nie sú jedovaté a pokiaľ majú k dispozícii kvetináč so šťavnatou trávičkou, nebudú ich obhrýzať.
Ďalšie dôležité doplnky
Aj na veľmi malom balkóne môžeme pre našu mačku vyčariť letnú oázu. Nielen mačke, ale aj sebe samým urobíme jeho úpravou radosť.

Okrem rastlinnej výzdoby pamätáme aj na potrebu mačky brúsiť si pazúriky. Preto jej na balkón umiestnime tzv. mačací strom alebo aspoň menší pníček s kôrou. Veľmi vhodné je vyvýšené ležadlo alebo domček. Z jeho úkrytu môže pohodlne pozorovať vtáčiky a dianie na ulici. Úpravou balkóna môžeme vytvoriť pre mačku chovanú výhradne v byte malý mačací raj a prispieť tak ku skvalitneniu jej životných podmienok.

 

Zábava na balkóne
Vyhliadka z balkóna poskytuje mačkám množstvo podnetov, a tým aktívne zamestnáva ich myseľ. Mačky potrebujú a vyžadujú duševnú stimuláciu, inak sa nudia a hlúpnu. Balkón môže poslúžiť ako zaujímavý výbeh aj pre malé mačiatka, ktoré sú mimoriadne zvedavé, hravé, ale tiež veľmi neskúsené. Pokiaľ je bezpečne chránený pletivom, nemusíme sa obávať, že si pádom z výšky ublížia. Dlažba na balkóne môže byť veľmi studená aj v letnom období. Bytové mačky a malé mačiatka sú chúlostivejšie, ľahko by mohli prechladnúť. Preto im nezabudnime ponúknuť teplú podložku alebo vankúšik.
Tipy na úpravu otvoreného balkónu

S pomocou šikovného remeselníka môžeme vhodne upraviť nielen loggiu, ale aj otvorený, resp. vysunutý balkón. Z vhodného priehľadného materiálu a kovového rámu dáme vyrobiť a osadiť bočnice, ktoré je potrebné upevniť do muriva steny, obvodového rámu balkóna, prípadne do podlahy a zároveň do stropu balkóna nad nami. Balkón tak ostane presvetlený a súčasne chránený pred nápormi vetra.

 

Popri bočnej stene môžeme pestovať bez obáv ťahavé letničky alebo fazuľku a umiestniť v jej závetrí mačací strom so škrabadlom a odpočívadlom. Čelnú stranu výhľadu zabezpečíme sieťou, ktorú napneme a uchytíme o oceľové lanko. Inštaláciou markízy udržíme na balkóne aj v letnej horúčave príjemný tieň, čo uvíta nielen naša mačka.

Tipy na úpravu otvoreného balkónu a foto: Ing. Dana Dydowiczová a jej priatelia-chovatelia z Moravy

Tipy na úpravu loggie

Pokiaľ máme balkón chránený bezpečne sieťou, nemusíme sa obávať nainštalovať pre mačky vyvýšené ležadlá, kde môžu pohodlne relaxovať. Najmä v prípade krytej loggie im umožníme aj lepší výhľad von.

Balkón si môžeme skrášliť petúniami, ktoré mačkám neublížia, pretože nie sú jedovaté. Pokiaľ im vysadíme trávičku a vhodné bylinky, ku kvietkom si iba privoňajú a nebudú ich ohryzávať.

Tipy na úpravu loggie a foto: Mgr. Marta Vozárová

Text ©PhDr. Mária Malíková