Mačací strom

Lezenie po stromoch, skákanie a driapanie majú mačky zakódované v génoch už od dávnych čias, keď žili slobodným životom vo voľnej prírode. Tieto schopnosti nestrácajú ani mačky, ktoré sa už po mnohé generácie predkov narodia, vyrastajú a celý svoj život prežijú výlučne v ľudskom príbytku. Preto túžby našich bytových tigrov môže ideálne uspokojiť vhodný mačací strom.

Po strome sa môžu šplhať do výšky a poskytne im výborný výhľad do priestoru bytu alebo cez okno, čo mačky zvlášť obľubujú. Pokiaľ sú na strome pripevnené ležadlá, stane sa miestom ich odpočinku, ale rovnako i útočiskom pred návštevami dotieravých dvojnožcov či hučiacim vysávačom. Na jeho pni si môžu robiť tiež manikúru, nevyhnutnú pre dobrý zdravotný stav pazúrikov, a zároveň na ňom zanechávať ich vlastné, špecifické pachové značky. Navyše im umožní do sýta sa ponaťahovať a rozvíjať akrobatické schopnosti, čo ich udržuje v dobrej fyzickej i psychickej kondícii.

V obchodnej sieti si dnes môžeme vybrať medzi rôznymi komerčnými odpočívadlami a škrabadlami. Tým šikovnejším však nič nebráni v tom, aby svojej bytovej mačke vlastnoručne vyrobili mačací strom z prírodného materiálu a priniesli im tak aspoň malý kúsok z prírody do bezpečia ich pohodlného domova.

Potrebujeme
Okrem zručnosti, fantázie a schopnosti vcítenia sa do potrieb našej mačky, na výrobu mačacieho stromu potrebujeme tento materiál:
  1. kmeň alebo masívnejší konár stromu s mäkkým drevom (ideálna je baza), zbavený kôry
  2. povraz zo sisalového alebo ľanového vlákna
  3. dosky na ležadlá aspoň 15 mm hrubé
  4. molitan v hrúbke približne 20 mm
  5. pevnú látku na očalúnenie ležadla (režné plátno alebo imitácia kožušiny)
  6. lepidlo Chemoprén univerzál
  7. montážne uholníky, upevňovacie skrutky a hmoždinky do steny
Postup

Pri výrobe mačacieho stromu postupujeme takto:

  1. Celý kmeň i s konármi zbavíme kôry ihneď po zrezaní, neskôr by to išlo veľmi ťažko. Olúpaný strom necháme najmenej jeden mesiac presušiť. Inak by sa nám jeho drevo mohlo po predčasnej fixácii v interiéri bytu nežiaduco pokrútiť alebo popraskať.
  2. Po dôkladnom presušení dodatočným zrezaním prispôsobíme podľa potreby výšku i šírku stromu vybranému miestu v byte.
  3. Z dosiek vyhotovíme ležadlá, ktoré by mali byť široké aspoň 30 cm. Zhora ich priskrutkujeme o zarovnané časti kmeňa stromu alebo konárov.
  4. Na dosku každého ležadla nalepíme molitan tak, aby sme prekryli aj bočné hrany dosky, čím ich zaoblíme a poťah sa nebude trhať.
  5. Ležadlo očalúnime látkou pomocou lepidla.
  6. Zarovnanú spodnú časť kmeňa stromu oprieme o podlahu a pomocou uholníkov a skrutiek pripevníme ležadlá v niekoľkých bodoch o stenu tak, aby boli pevné a zároveň tým fixovali celý kmeň stromu.
  7. Kmeň i konáre ovinieme povrazom. Dbáme na pevné uchytenie prvej slučky, ďalšie navíjame tesne jednu za druhou a priebežne ich uťahujeme.

Mačací strom môže plniť viacero funkcií. Slúži nielen našim miláčikom, ale napríklad aj ako stojan na osvetlenie. Elektrický kábel osvetlenia je bezpečne ukrytý pod sisalovým povrazom pevne navinutým pozdĺž celého kmeňa stromu.

Ak máme viacero mačiek, umiestnenie ležadiel súvisí aj s hierarchiou ich postavenia v skupine. V tomto prípade má mama mačka výhrady k obsadeniu najvyššej priečky svojou nedospelou dcérenkou.

Mačky nám veľmi rady predvedú svoje akrobatické schopnosti. Nemusíme sa báť, že by si pri tom ublížili. Takéto kúsky hravo zvládnu už dvojmesačné mačiatka. Ak sa aj niečo hneď nevydarí, vždy sa pri pošmyknutí šikovne zachytia pazúrikmi o sisalové vlákno. To nahrádza drsnú kôru stromu, ktorá by nám v interiéri bytu robila len zbytočné problémy.

Dôležité upozornenia
  • Po upevnení ležadiel o stenu preveríme celkovú stabilitu stromu. Berieme do úvahy nielen hmotnosť mačky, ale aj preťaženie, ktoré vzniká pri jej prudkom doskoku na ležadlo. Pokiaľ sa strom stále jemne otriasa, dodatočne zvýšime počet bodov upevnenia o stenu, až kým nebude jeho znehybnenie dokonalé. Ideálne je využitie rohu v miestnosti alebo výklenkov. Labilný strom by mačku od jeho používania odradil!

  • Strom umiestnime tak, aby sa v jeho bezprostrednej blízkosti nenachádzali vzácne kusy nábytku a rôzne krehké či nebezpečné predmety, pretože mačky na zoskok zo stromu pravdepodobne využijú aj okolité objekty, prípadne sa môžu o ne nechtiac zachytiť.

  • Pri výbere stromu na výrub dbáme na dodržiavanie zákona a prírodu nedevastujeme. Vyhýbame sa vzácnym drevinám a tiež takým, ktorých drevo obsahuje jedovaté látky. Pomerne nenáročnú bazu nájdeme v každej väčšej záhrade, často najmä na zanedbaných pozemkoch a pri ich úprave sa jej majiteľ určite ochotne vzdá.

Mačiatka sa pri hre s hračkami povesenými na strome učia používať ho zároveň ako škrabadlo a neničia nám potom nábytok.

Ideálnym miestom pre mačací strom je výklenok okna alebo balkónu. Z výšky môže mačka oveľa lepšie pozorovať dianie na ulici i poletovanie vtáctva.

Kto má bezpečnou sieťou alebo pevným pletivom chránenú loggiu, môže mačací strom umiestniť aj tam a vybudovať tak svojej mačke atraktívnu minivoliéru na krátkodobý pobyt na čerstvom vzduchu.

Tipy a dobré rady
  • Strom umiestnime čo najbližšie k oknu alebo priamo do okenného či balkónového výklenku, aby sme mačke umožnili pohodlne pozorovať aj svet vonku.
  • Ležadlá rozmiestnime stupňovito, aby tvorili schodíky a zároveň umožňovali uplatniť prirodzenú hierarchiu v skupine viacerých mačiek.
  • Na strom môžeme zavesiť vrecúška naplnené bylinkami, ktoré mačky priťahujú (napr. kocúrnik alebo valeriánu).
  • Ak máme doma hravé mačiatka, pripevníme gumičkou o konáre stromu ich obľúbené hračky, ktoré sa budú hompáľať a mačky ich zatúžia loviť.

Zvyšky z kmeňa stromu a zbytky povrazov nemusíme vyhodiť. Môžeme z nich vyrobiť takéto škrabadielko pre mačiatka. Kmeň upevníme skrutkami do podložky z očalúnenej dosky, ovinieme ho povrazom a na konárik zavesíme hračku. Malé škrabadlo určite zaujme a dobre poslúži aj dospelej mačke.

Odmena aj pre majiteľa

Mačací strom urobí našej mačke nepochybne radosť. Odmenou za našu námahu bude nekonečné pozorovanie báječných kúskov, ktoré nám náš miláčik na svojom strome určite predvedie. Budeme ho tak mať lepšie na očiach a môžeme si vychutnať jeho krásu, eleganciu i šikovnosť. Mačací strom zaručene pritiahne všetku jeho pozornosť, ktorej následky by si za iných okolností odniesol náš nábytok. Ak sa trochu vynasnažíme, stane sa zároveň atraktívnou a originálnou ozdobou nášho interiéru.

Text a foto: ©PhDr. Mária Malíková & Tibor Szeiler
In: Pes a mačka č. 1/2003