Príprava MCO na výstavu

 

Príprava na výstavu sa začína už výberom vhodného kvalitného krmiva. Niektoré firmy ponúkajú krmivá špeciálne určené na zlepšenie stavu srsti - podporujú zhustnutie a pigmentáciu.

Dobrá starostlivosť o srsť je veľmi dôležitá. I keď mačky sú veľmi čistotné, v prípade polodlhosrstého plemena ako je mainská mývalia, majiteľ musí dbať na pravidelnú úpravu srsti aj vtedy keď zviera nevystavuje. Predíde tým splstnateniu srsti, keď jediná pomoc je poškodenú srsť odstrihnúť.

Ako na to...

Rôzne knihy o mačkách a príručky „ako na to“ uvádzajú, že mainskú mývaliu mačku stačí česať raz týždenne. Z vlastnej skúsenosti radím zľahka prečesať mačku každý deň, hlavne dlhú srsť okolo krku, na slabinách, zadných nohách a skutočne veľmi jemne česať chvost špeciálnym hrebeňom s otočnými zubami - nepoškodzuje srsť.

Pokiaľ je mačka zvyknutá na kúpanie, zviera asi 2 týždne pred konaním výstavy vykúpeme, aby srsť mala čas sa zotaviť. Je nutné používať výlučne šampóny pre mačky – pre výstavnú úpravu sú v špeciálnych predajniach s potrebami pre zvieratá k dispozícii šampóny podľa farby srsti. Taktiež rôzna paleta antistatických sprejov, kondicionérov a prípravkov na konečnú úpravu srsti.

Dôležitá fáza prípravy - pudrovanie

Dôkladná úprava srsti zahŕňa taktiež pudrovanie. Práve dlhosrstým a polodlhosrstým plemenám sa srsť viac mastí, hlavne v oblastiach za ušami, v podpažných jamkách, na slabinách a pri koreni chvosta. Môžeme použiť špeciálny odmasťovací púder pre mačky, alebo zemiakový škrob. Jemne ho vmasírujeme, necháme chvíľu pôsobiť. Nečistoty a nadbytočný kožný maz sa naviaže na púder (príp. škrob), ktorý jemne vyčešeme kefkou z prírodných štetín. Rovnako ako šampóny, aj púdre určené na výstavnú prípravu srsti treba vyberať podľa farby srsti konkrétneho zvieraťa. Upozorňujem, že použitie akéhokoľvek bieleho púdru zosvetlí srsť o jeden odtieň.

Oči a uši

Oči a uši vyčistíme výlučne prípravkami na to určenými. Kúpiť ich môžeme u veterinára a v predajniach s potrebami pre chovateľov. Prípravok nanesieme na vatu a vyčistíme znečistené miesta.

U mačky čistíme IBA vonkajší zvukovod. Pri nešetrnom čistení ucha môžeme zviera poraniť.

Na čo nezabudnúť celkom na záver

Pred výstavou je potrebné odstrihnúť ostré konce pazúrikov, pretože ak posudzovateľ na výstave zistí, že pazúriky neboli upravené, môže mačku diskvalifikovať. Túto procedúru je vhodné uskutočniť u veterinára. Kto nemá skutočne veľkú prax, svojej mačke môže spôsobiť veľké bolesti.

 

© Júlia Čechová