Čo potrebujete nakúpiť a pripraviť ešte pred príchodom mačiatka do vášho domova

Záchodík, lopatka a stelivo

Mačiatku zaobstaráme záchodík pre dospelé mačky, pretože pomerne rýchlo vyrastie. Veľkosť vyberieme podľa druhu plemena. Veľmi praktické sú záchodíky zakryté búdkou a s preklápacími dvierkami. Mačka má potrebné súkromie a pri zahrabávaní výkalov zbytočne nerozhadzuje stelivo mimo nádobu. Na trhu si môžete vybrať z viacerých druhov podstielky. Dobré je prírodné, hrudkujúce stelivo od slovenského výrobcu – ZVERLIT, ktorý sa vyrába ako jemnozrnný alebo hrubozrnný, aj s vôňou. V poslednej dobe si získavajú obľubu tiež podstielky zo silikónového granulátu. Ich výhodou je minimálna prašnosť, vysoká absorbčná schopnosť, eliminácia zápachu, antibakteriálne vlastnosti a ľahká údržba (napr. Magic Pearls, Catwill Diamond Power).

Misky na jedlo a vodu

Vhodné sú mištičky menšie a plytké, inak mačka vyťahuje potravu von. Najlepšie z porcelánu alebo zo skla, pretože sa dajú dobre vyumývať a používať aj v mikrovlnnej rúre, pokiaľ treba potravu prihriať. Potrebujete minimálne 3 kusy: na vodu, na suché krmivo a na čerstvú stravu.

 

 

 

Strava podľa odporúčania chovateľa

Stačí si pripraviť zásoby na pár dní dopredu - špičkové komerčné krmivo, na aké bolo mačiatko zvyknuté u chovateľa a namrazené kúsky kvalitného surového hovädzieho alebo kuracieho mäsa. V predstihu by ste mali vysiať do kvetináča trávičku alebo obilie.

 

 

Viac o vhodnej strave pre mačiatko...

Kefa alebo hrebeň na vyčesávanie kožúška

Krátkosrsté mačky stačí prečesať raz za týždeň. Pokiaľ nie sú vyslovene znečistené, vôbec ich nekúpeme. V prípade polodlhosrstých a zvlášť dlhosrstých plemien je každodenné česanie nevyhnutné. Len s  kefou, či hrebeňom vhodnou pre konkrétny typ srsti docielime želaný efekt a vytvoríme si zároveň rituál, ktorý bude radostný pre obe strany.

Škrabadlo

Mačka musí niečo škrabať, nielen aby si urobila na pazúrikoch manikúru, je to jeden zo spôsobov jej komunikácie a sebarealizácie. Preto mačiatko hneď od začiatku učíme používať škrabadlo. Inak nám bude poškodzovať nábytok a koberce. Zakaždým, keď začne škrabať niečo nevhodné, napomenieme ho krátkym, ale jednoznačným NIE !, FUJ! alebo na neho zasyčíme. Vzápätí ho prenesieme ku škrabadlu a jeho vlastnými labkami jemne naznačíme škrabanie. Pokiaľ to urobí spontánne, nezabudneme ho pochváliť. Výber komerčných škrabadiel je pomerne bohatý. Veľmi dobré sú škrabadlá s búdkou, odpočívadlom a rôznymi preliezkami. Čím je škrabadlo variabilnejšie, tým viac zábavy a komfortu mačiatku poskytne. Zručnejší majitelia môžu vyrobiť zaujímavé škrabadlo aj vlastnoručne.
Tipy na výrobu atraktívneho prírodného škrabadla...

Vankúšik alebo domček na spanie

Mačiatko bude pravdepodobne prvé 2-3 noci vystrašené a bude sa dožadovať do vašej postele. Dovoľte mu to, neskôr si samo vyberie miesto na spanie, ktoré sa mu bude páčiť. Ak sa chce utiahnuť do súkromia, doprajte mu ho a umiestnite vankúšik alebo peliešok na tiché miesto, niekde v kúte miestnosti, pod stolom a podobne. Samozrejme, najlepším ležadlom sú naše kreslá a sedačky.

 

Hračky

Vyberáme hračky, ktoré sú určené pre mačky a vždy treba zvážiť, či nie sú pre ňu nebezpečné (napr. aby sa ich vdýchnutím, prehltnutím alebo omotaním okolo krku nezadusila). S určitými hračkami sa môže mačka hrať len v našej prítomnosti. Pamätajte, že ani najdrahšia hračka nevynahradí mačiatku náš aktívny vstup do hry, preto sa venujme najmä spoločným hrám. K tomu nám stačí hoci len loptička zo skrčeného kúska papiera.

 

 

Siete na okná a balkóny

Mačky sú mimoriadne zvedavé, rady pozorujú dianie za oknom, láka ich poletujúci hmyz a vtáčiky, ľahko môžu potom nechtiac vypadnúť. Preto treba zabezpečiť okná a balkón sieťami, prípadne ich chrániť pletivom.

 

Rady pre úpravu balkónu...

 

Prepravka alebo taška

na cestu domov a preventívne návštevy zverolekára. Pokiaľ máme v pláne cestovať s mačkou na dlhšie trasy alebo sa zúčastňovať na výstavách, volíme radšej komfortnú prepravku z plastu. Mala by byť natoľko veľká, aby sa v nej dospelá mačka dokázala bez problémov otočiť, s vankúšikom a prípadne s miskou na vodu. Na krátke vzdialenosti nám postačí špeciálna taška pre mačky (napr. značky Trixie), s bezpečným uzatváraním na zips, ktorá je umývateľná a navyše ľahko skladná.

Zverolekár, ktorý mačkám rozumie a má ich rád

S mačkou treba chodiť k veterinárovi minimálne na preventívne očkovania. Mačka, aj vy sami oceníte, ak bude mať váš zverolekár prívetivý prístup a najmä vašu dôveru.

Text© PhDr. Mária Malíková