Mačka a dospievajúca mládež

„Predstav si, tá moja dcéra otravuje s mačkou! Ako keby doma nestačil jeden bláznivý tínejdžer a ešte k tomu aj mačka?! Nikdy!“

Takto sa mi pred necelým polrokom posťažovala jedna známa na túžby svojej dcéry, ktorá je naozaj v „rozpuku“ puberty. Náš rozhovor sa našťastie týmto jej vyhlásením neskončil. A možno preto sa z jej nezvládnuteľnej dcéry stalo celkom fajn dievča. Troška puberty jej samozrejme zostalo.

Že by to bolo tým, že už skoro pol roka majú doma mačičku?

Veľa rodičov pubescentných detí nevie, čo s nimi. A vôbec sa im nečudujem, lebo sa v škole denne s takýmito mladými ľuďmi stretávam.

Človek v tomto období nevie čo so sebou, vnútorný svet má nesmierne rozhádzaný a hlavne – na svete nie je nikto, kto by ho pochopil. A keby sa aj našiel niekto, kto je ochotný s ním komunikovať, zväčša si neodpustí komentáre, rady a poučovanie.

A už sme pri tom, prečo nie len malé deti, ale veľmi často aj ratolesti v období puberty túžia po domácom zvieratku. Krok rodičov vyhovieť tejto túžbe pokladám za viac ako správny. Prečo?

Každý z nás túži po láske, ale mladý človek v tomto období života myslím najviac. Nechce ju len dostávať, ale aj dávať. Pamätáte si ten pocit, keď vás išlo „rozhodiť“ od túžby niekoho milovať? Často sa však stalo, že buď nebol vhodný „objekt“ na okolí, alebo ak aj bol, neboli ste zasa vhodným „objektom“ vy!

A tak nešťastné dieťa, tváriace sa tak strašne dospelo, blúdi životom. A to napriek tomu, že mu chce zo všetkých síl rozumieť.

Predstavte si teraz, že mu domov prinesiete mačiatko, ktoré:
  • bude len jeho /a nikto mu ho „nepreberie“/
  • bude ho bezhranične milovať /aj s akné a čudne preskakujúcim hlasom/
  • bude ho s takou láskou a trpezlivosťou počúvať /a vôbec mu nebude dávať uvedomelé rady/
  • bude ho tak nesmierne chápať /ako nikto na svete.../

© Mgr. Marta Vozárová