Mačka a deti

Ak si vaše dieťa veľmi praje mačacieho kamaráta alebo ak nad touto alternatívou rozmýšľate vy a máte pochybnosti, či bude vaše rozhodnutie správne, ste na správnej web stránke.

Veľa chovateľov mačiek má hrôzu z toho, že by ich mačiatka mali poputovať do domácnosti, kde sú deti. Tento zvláštny postoj môže prameniť z nedobrých skúseností, ktoré nevylučujem. Dôvodom však môže byť aj fakt, že tento chovateľ nikdy nezažil a nepozoroval ten nádherný a jedinečný vzťah, ktorý sa môže medzi dieťaťom a mačkou rozvinúť. Ak ste práve takýmto chovateľom, tiež ste sa dostali na správnu web stránku...

Kedy môže prísť mačiatko do našej domácnosti?

V prvom rade je nutné, aby si príchod mačiatka prialo nielen dieťa, ale aj obaja rodičia. Ak má jeden z rodičov negatívny vzťah k mačke, dieťa to veľmi rýchlo vycíti a môže kopírovať správanie práve tohto rodiča.

Dôležitý je tiež vek vášho dieťaťa. Veková hranica sa však nedá jednoznačne určiť. Každé dieťa je jedinečné a má vyvinutú rôznu mieru pre zodpovednosť a empatiu. Z osobných skúseností môžem uviesť ako ideálny vek 5-6 rokov. Je to vek, kedy si už dieťa uvedomuje mnohé súvislosti a dá sa s ním viesť usmernený dialóg. Ten je pre dieťa aj rodiča veľmi dôležitý. Nesmie sa zúžiť len na príkazy – toto mačičke nerob, nesmieš, musíš.... Vaše dieťa musí pochopiť, že mačiatko nie je hračka, ale kamarát. Je to tvor, ktorý sa nebude s ním hrať vždy, keď si to dieťa praje a že aj mačička má svoje pocity, túžby a potreby.

Na druhej strane je dieťa v tomto veku ešte plastické a spolužitie s mačkou ho môže správnym smerom formovať. A toto je úžasná devíza pre vašu dcérku alebo syna do života. V tomto vidím veľký rozdiel medzi mačičkou a psíkom, ktorý strpí aj nie príliš láskavý prístup. To však môže u dieťaťa rozvinúť panovačnosť a chuť ovládať. Mačička, naopak, dieťa naučí, že v živote nemusí ísť všetko len tak, ako si to ono praje, že nie je jedinou bytosťou v domácnosti, okolo ktorej sa všetko točí.

Láska mačičky však nenahradí lásku súrodenca, preto nikdy nenahrádzajte druhé dieťa domácim zvieratkom. Ak si myslíte, že vás to bude stáť menej námahy a času, ste na omyle.
Aký je teda vzťah medzi dieťaťom a mačkou?

Zdravý, harmonický a správne usmerňovaný vzťah mačky a dieťaťa je nesmierne obohacujúci pre obe strany. Môžete mi veriť, lebo píšem z vlastnej skúsenosti. Tento vzťah má svoje špecifiká a výrazne sa líši od vzťahu dieťa a pes.

Rozhodli ste sa pre mačiatko, ale máte obavy o zdravie vášho dieťaťa?

Mačiatko k vašim  deťom je najlepšie získať od skúseného chovateľa, ktorý má registrovanú chovnú stanicu a predá vám mačiatko s preukazom pôvodu. U týchto chovateľov je samozrejmosťou, že mačiatka opúšťajú pôvodný domov až vo veku troch mesiacov, keď sú už mačiatka samostatné a pripravené na to, aby začali žiť v novom domove. Samozrejmosťou je tiež i to, že sú odčervené a zaočkované a majú základné hygienické návyky. V tomto prípade sa nemusíte obávať o zdravie mačiatka, a tým ani o zdravie vášho dieťaťa.

Ak sa rozhodnete pre domácu mačičku bez preukazu pôvodu, musíte dať na vlastné náklady mačiatko odčerviť, zaočkovať a prípadne mu dať spraviť testy na mačacie ochorenia ako FIV, FIP a FeLV, aby ste mali istotu, že je mačiatko zdravé.
Ak je pre vás strašiakom toxoplazmóza, nie je problém ani to. Mačičke môžete dať spraviť testy aj na toto ochorenie.
Jediným problémom, ktorý by mohol pri spolužití detí a mačky zo zdravotného hľadiska vzniknúť, je alergia na mačaciu srsť. Tento problém by ste mohli odhaliť pri návštevách v domácnostiach, kde sa mačka vyskytuje. Pre chovateľa, od ktorého by ste chceli mačiatko kúpiť, vôbec nie je nepríjemné, ak budete k nemu chodiť na návštevy a vaše dieťa bude svoje budúce mačiatko láskať. Tým sa u detí môže odhaliť prípadná alergia ešte skôr, než príde mačiatko do domácnosti. A nezabúdajme ešte na jeden fakt. Čím viac izolujeme deti od možných alergénov, tým je jeho imunitný systém citlivejší a menej odolný. Tým nemám na mysli situáciu, keď je už alergia rozvinutá a dokázaná.

Čo všetko vás ako rodičov čaká?

Musíte si uvedomiť, že s mačiatkom vám pribudnú nové starosti – čistenie mačacej toalety, kŕmenie, návštevy u veterinára... Tieto povinnosti nemôžete prenechať na dieťa a ani sa nemôžete spoľahnúť, že ich bude automaticky, vždy a ochotne vykonávať aj keby išlo o dieťa staršie.

Budete si musieť vyčleniť väčší čas pre rodinu, lebo po vašej prítomnosti, láske a pozornosti už nebude túžiť len vaše dieťa, ale aj vaša mačička.

Výhodou oproti psíkovi je to, že nemusíte so svojim miláčikom chodiť niekedy aj tri krát denne von, či je pekne alebo prší... A nebudete svojim susedom znepríjemňovať život výkalmi vášho miláčika, ktoré po psíkoch čoraz hustejšie pokrývajú trávniky našich miest.
Čo robiť, keď vzniká v rodine s mačičkou problém?

Sú situácie, keď rodič neodhadne svoje dieťa a jeho vzťah k zvieratkám. Dobrý úmysel rodiča môže skončiť aj fiaskom. Preto treba zvážiť aj túto horšiu možnosť. Dieťa môže začať mačku neprestajne nútiť k činnostiam, ktoré nie sú pre ňu práve príjemné. Mačka je tvor, ktorý je úžasný práve v tom, že si ponecháva svoj priestor a slobodu, aj keď patrí do kategórie domáce zviera. Ak dieťa nechce akceptovať vaše rady, pociťuje prítomnosť mačky ako ohrozenie jeho prvenstva v rodine a dáva to mačičke patrične najavo, treba celú situáciu prehodnotiť.

Ak máte pocit, že ste zo situácie, ktorá doma nastala, stresovaní – vy, dieťa a samozrejme aj vaša mačka, je čas pre ťažké rozhodnutie. Ak si neviete rady ako ďalej, dieťa neposlúcha a opakovane mačke ubližuje, musíte vážne pouvažovať o tom, že bude musieť mačička opustiť vašu domácnosť. Všetkých v tejto situácií však prosím, aby neskončila vaša mačička na ulici!!! Určite sa na inzerát ozvú ľudia, ktorí vašu mačičku radi príjmu do opatery.

Vykreslená hrôzostrašná situácia sa však pri správnom prístupe rodičov vyskytuje skutočne ojedinele.
Už ste sa rozhodli?

Ak chcete aj po prečítaní poslednej kapitoly priniesť vášmu potomkovi domov mačacieho priateľa, musíte si ešte úprimne odpovedať na tieto otázky:

  • Nechcem mačiatkom len nahradiť lásku a čas, ktorý nemôžem dieťaťu pre pracovné vyťaženie poskytnúť?
  • Nechcem mačiatkom dieťaťu len vyplniť voľný čas?
  • Nie je v domácnosti niekto, kto si mačičku vyslovene nepraje?
  • Nepodceňujem povinnosti, ktoré vyplývajú z môjho rozhodnutia?
  • Nie je vaše dieťa príliš panovačné a egocentrické?
  • Nechcem mu kúpiť mačiatko ako hračku?
  • Netrpí dieťa alergiami?

Ak ste odpovedali na uvedené otázky slovíčkom nie, je ten správny čas pre správne rozhodnutie. Chovatelia z našej ZO vám ochotne poradia ako postupovať a priniesť do vášho domova teplo mačacieho kožúšku, šibalstvo mačacích očí a nové jedinečné priateľstvo medzi vašim dieťaťom a mačičkou....

© Mgr. Marta Vozárová