Mačka a jej štyria mušketieri

Mačka o ktorej sa hovorí, že má sedem životov, je považovaná za mimoriadne odolného tvora, akým by nemohla byť, keby jej nepomáhali štyri kľúčové obranné systémy. Sú nimi koža a srsť, tráviaci systém, vylučovací systém s obličkami a imunitný systém.

Tieto štyri systémy sú navzájom funkčne prepojené a závislé jeden na druhom. Ak je funkcia niektorého z nich narušená, vedie to k poruchám aj ostatných spomínaných systémov a naopak. Optimálna funkcia každého z nich umožňuje tým ďalším trom pracovať naplno. Všetky tieto systémy môžu bezchybne plniť svoju funkciu len vtedy, ak dostávajú prostredníctvom potravy všetky nevyhnutné živiny. Pre každý zo štyroch systémov sú niektoré zo živín esenciálne, čiže nepostrádateľné a pokiaľ sú tieto živiny dodávané v krmive v správnom množstve, sú predpokladom harmonickej funkcie obranných systémov.

Z priemyselne vyrábaných krmív len krmivo vysokej kvality zabezpečí stály príjem všetkých zložiek, ktoré sú pre správnu funkciu obranných systémov nevyhnutné. Hlavne v situáciách, ktoré predstavujú pre mačku stres, kladený je mimoriadny nárok na mačkinu stravu a sú pre ňu veľmi dôležité živiny, ktoré pomáhajú pomocou obranného systému mačku ochrániť.

Koža a srsť

Koža a srsť sú kľúčovou súčasťou obranných systémov. Koža ako najväčší orgán v tele, predstavuje hlavnú styčnú plochu organizmu s prostredím. Koža a srsť chránia telo niekoľkými spôsobmi:

  • fyzická bariéra chrániaca ostatné orgány,
  • neimunologická bariéra pred vplyvmi prostredia (napr. pigmentové bunky chránia proti slnečnému žiareniu),
  • imunologická bariéra chrániaca telo pred fyzickými, chemickými, mikrobiologickými a ďalšími vplyvmi.

Koža tiež zabraňuje nadmerným stratám tekutín. Základom tejto schopnosti je zabezpečenie prirodzenej hydratácie kože, čo je závislé na príjme niektorých živín potravou. Srsť je tiež pre mačku dôležitou ochranou. Koža a srsť chránia sami o sebe celé telo.

Bielkoviny a aminokyseliny majú pre zdravie kože a srsti kľúčový význam. Srsť, ktorá je prvou ochrannou bariérou tela, obsahuje až 95% bielkovín. Z nich najväčší podiel tvoria aminokyseliny cysteína metionín. Veľmi dôležitý význam pre srsť má tiež tyrozín, ktorý je dôležitý pre pigmentáciu, ale hlavne pre udržanie kvalitnej čiernej farby srsti. Bielkoviny sú zároveň potrebné pre hojenie rán, preto sa prípadný nedostatok kvalitných bielkovín prejaví na koži jej šupinatením a poruchou hojenia rán a na srsti jej suchosťou a lámavosťou.
Tuky robia potravu chuťovo príťažlivou, sú zdrojom energie a nenasýtených mastných kyselín. Pre mačky je esenciálnou kyselina linolová (zo skupiny w-6) a tiež kyselina arachidonová (zo skupiny w-6). Mastné kyseliny v koži tvoria súčasť bunkových membrán a v správnom množstve a pomere zabezpečujú protizápalovú funkciu kože.

Zinok je po železe najbežnejším stopovým prvkom v tele a je veľmi dôležitý pre tkanivá s rýchlym množením, hlavne pre kožu. V koži pomáha zachovávať jej imunitnú funkciu. Zníženie dostupnosti zinku môže nastať pri krmive s nadmerným obsahom vápnika, medi, alebo železa, pretože tieto prvky spolu súperia o obsadenie miesta vstrebávania v čreve.
Vitamín E pôsobí spolu so selénom ako upratovač voľných radikálov, čím chránia kožu pred oxidatívnym poškodením.
Pre funkciu kože je nevyhnutný vitamín A. Mačky nie sú schopné premeniť beta-karotén na biologicky aktívny vitamín A, preto vyžadujú príjem preformovaného vitamínu A v potrave. Nedostatok tohto vitamínu nebýva u mačiek častý, k jeho nadbytku môže dôjsť pri prekrmovaní vitamínovými preparátmi alebo pečeňou. Zaujímavé je, že prejavy nedostatku aj nadbytku vitamínu A bývajú obdobné, teda srsť je nekvalitná, lámavá a šupinatá a na koži sa vytvárajú vriedky s tuhým stredom a upchávajú sa mazové žliazky.

V prípade vitamínu D je práve koža miestom, kde sa premieňa provitamín na svoju aktívnu formu.
Zo skupiny vitamínov B sa najčastejšie vyskytuje nedostatok biotínu. Tento jav nastáva vtedy, ak mačacia strava obsahuje surové vajcia, pretože tieto obsahujú látku avidín, ktorý biotín blokuje. Avidín sa varom inaktivuje.

Tráviaci trakt

Tráviaci trakt chráni mačku dvoma spôsobmi. Po prvé má schopnosť trávenia a vstrebávania nevyhnutných živín, ktoré sú využívané ostatnými obrannými systémami a umožňujú ich správnu funkciu. Pre tento účel je črevo vybavené výstelkou špecializovaných buniek, ktoré prijímajú živiny a oddeľujú ich od nepotrebných a potencionálne škodlivých látok. Zároveň tráviaci trakt tvorí fyzickú, a tiež aj imunologickú bariéru, chrániacu telo pred baktériami a toxínmi, ktoré sa snažia preniknúť do organizmu z vonkajšieho prostredia. Tráviaci trakt je v podstate hlavným miestom, kde sa odohráva imunitná odpoveď organizmu. Nachádza sa tu až 70% všetkých imunitných buniek tela.

Tráviaci trakt je veľmi citlivý na nedostatok kvalitných bielkovín a aminokyselín , pretože až 50% prijatých bielkovín je využitých priamo bunkami tráviaceho traktu. Obnova starých a poškodených buniek trvá v čreve približne 3 dni. Takýto intenzívny bunkový rast kladie veľké nároky na príjem energie a živín. V porovnaní so psami potrebujú mačky oveľa vyšší príjem bielkovín.

Rozhodujúcimi aminokyselinami pre tráviaci trakt sú glutamín a kyselina glutámová, ktoré sa vo veľkom množstve nachádzajú v mäse a sú hlavným zdrojom energie pre bunky tráviaceho traktu. Za určitých okolností, napríklad pri zníženom príjme krmiva, nemusí byť dostatočné množstvo zdrojov na jeho tvorbu, preto sa považuje za podmienečne esenciálnu živinu. Mikroflóra tráviaceho traktu má dôležitý vplyv na zdravotný a imunitný stav mačky. Normálna mikroflóra zabraňuje rozmnožovaniu choroboplodných mikroorganizmov v čreve a má význam pre normálny vývoj imunitného systému. Určité druhy a kmene črevných baktérií ( Bifidobacterium a Lactobacillus ) majú schopnosť ovplyvniť celkovú hladinu protilátok v tele.

Krmivo, ktoré má ovplyvňovať črevnú mikroflóru, obsahuje probiotiká . Je to skupina nestráviteľných cukrov, teda vláknina ktorá selektívne podporuje rast prospešnej mikroflóry, hlavne bifidobaktérií a laktobacilov. Primeraný obsah zinku v potrave je dôležitý pre správne trávenie a využitie bielkovín.

Obličky a vylučovací systém

Obličky a vylučovací systém majú za úlohu čistiť telo od odpadových a potenciálne toxických látok. V určitom zmysle predstavujú konečnú stanicu u obranných systémov. Obličky zastávajú celý komplex dôležitých funkcií. Hrajú hlavnú rolu v odstraňovaní splodín z organizmu, v udržiavaní rovnovážneho stavu vnútorného prostredia organizmu, ale tiež v metabolizme a tvorbe hormónov.

Každá z týchto funkcií má dopad na ostatné systémy, ale aj svoj význam pre obranyschopnosť organizmu. Pretože obličky pomáhajú udržať celkové zdravie, je nevyhnutné podporiť ich funkciu správnou výživou. Správny príjem bielkovín je nevyhnutný pre samotný vývoj obličiek a aj pre tvorbu bielkovín a glukózy. U mačiek znamená vyšší príjem bielkovín zníženie rizika zlyhania obličiek. Aminokyselina arginín je pre mačky esenciálnou, nepostrádateľnou.
Mastné kyseliny, linolová a arachidonová (zo skupiny w -6) sú tiež dôležité pre zdravotný stav obličiek. U mačiek príjem linolovej kyseliny znižuje riziko vzniku zlyhania obličiek.
Vitamíny E, C a A pôsobia ako antioxidanty a ochraňujú obličky pred následkami oxidačného stresu. Táto prevencia je nevyhnutná pre zabezpečenie normálnej funkcie obličiek.

Kvalitná potrava s vhodne zostaveným pomerom bielkovín, aminokyselín a minerálnych solí  využíva schopnosť obličiek vylučovať kyseliny a okysľovať moč a pôsobí ako prvok prevencie proti tvorbe obličkových kameňov, ktoré sú citlivé na kyslé prostredie moču.
Imunitný systém

Imunitný systém je centrálnou a nadradenou zložkou všetkých obranných systémov mačky. Je komplexom, ktorého zmyslom je zabezpečiť organizmu obranu proti vplyvom, ktoré by mohli vyvolať chorobu. Cudzorodé vplyvy rozpozná a zneškodní. Imunitný systém je tvorený množstvom špecializovaných buniek, ktoré sa nachádzajú na všetkých miestach v tele. Imunitný systém pracuje systémovo aj lokálne, na špecifických miestach (v tráviacom trakte, koži a obličkách). Poskytuje tak obranu celkovú i lokálnu.

Výživa je dôležitým faktorom plnohodnotnej funkcie imunitného systému mačiek. Kľúčovými živinami sú bielkoviny, aminokyseliny, esenciálne mastné kyseliny, antioxidanty (vitamín E a C, beta-karotén a selén), stopové prvky vrátane zinku a železa, a vitamíny skupiny B.

 

 

text © MVDr.Renáta Mudríková
Spracované z materiálov firmy Nestlé Purina Petcare
foto © M.Medeková, D.Burgerová, M.Malíková, M.Haško
In: Pes a mačka 10/2005