Feliway - tajomstvo spokojných mačiek

 
Snom každého milovníka mačiek je šťastný život v spoločnej domácnosti s výsostne spokojnou mačkou. Spokojná mačka prináša do nášho každodenného života harmóniu a potrebný duševný relax. Stávajú sa však príhody a situácie, ktoré nám toto šťastie občas zakalia, keď sa naša milovaná mačka prejavuje a správa "problémovo". Každý problém však má svoje riešenie a základom úspechu je poznanie jeho príčiny. Prípravok Feliway je aktuálnou novinkou na slovenskom trhu a predstavuje jeden z možných a účinných prostriedkov ako riešiť nežiadúce správanie mačiek a ako dosiahnuť ich spokojnosť.
Čo sú feromóny a ako pôsobia

Pôvodom grécke slovo feromóny, skladajúce sa z pherein – transport a hormón – stimulovať, označuje chemické substancie, ktorých úlohou je napomáhať komunikácii medzi príslušníkmi toho istého druhu.

Feromóny u cicavcov majú funkciu „informátora“ – ostatným jedincom toho istého druhu prezradia všetko dôležité – od emocionálneho stavu jedinca, cez sexuálny cyklus, zaradenie v hierarchii, atď.Keďže mačky sú výsostne teritoriálne zvieratá, každá zmena v ich okolí môže mať na ich psychiku a správanie veľký vplyv.

Mačky zanechávajú svoje feromóny otieraním hlavy o predmety alebo ľudí. Ich majitelia si často neuvedomujú, že mačka si takto „značkuje“ svoje okolie vrátane svojho chlebodarcu. Robí to pomocou tvárových feromónov.

Mačacie tvárové feromóny majú viaceré funkcie
  • emocionálna stabilizácia jednotlivca - feromóny zabezpečujú emocionálnu rovnováhu jedinca a vyvolávajú pocit bezpečia.
  • orientácia v priestore - feromóny napomáhajú mačkám v orientácii. Medzi mačkami, žijúcimi napr. v jednej domácnosti, sa vytvárajú tzv. feromóny s príbuzenskou funkciou, ktoré sú špecifické len pre túto skupinu. Na ich základe je okamžite odhalený každý votrelec.
  • značkovanie teritória - v novom prostredí, v novom byte, po výmene nábytku, počas návštevy príbuzných, dovolenky – sa mačka, na rozdiel od psa, cíti ohrozene a stratená. Známe, upokojujúce prostredie a vône sú zrazu preč a to mačku znervózni. V takejto situácii môže vystresovaná mačka začať značkovať priestor močom alebo vertikálnym škriabaním (na zvislých plochách, najčastejšie okolo dverí alebo okien).
Značkovať močom môžu tak mačky ako kocúri, kastrovaní aj nekastrovaní jedinci. Podľa odbornej literatúry zhruba 10% kastrovaných kocúrov a 5% sterilizovaných mačiek značkuje naďalej aj po zákroku.
Účinnosť prípravku FELIWAY

Zabrániť značkovaniu, či už súvisiacemu so sexuálnou aktivitou alebo s úzkosťou a strachom, môže pomôcť prípravok zo syntetických feromónov – FELIWAY , čo určite mnohí majitelia izbových tigrov ocenia. Podľa dlhodobých sledovaní je FELIWAY účinný v 74-97% problémov so značkovaním močom.

Feromóny v prípravku FELIWAY dokonale napodobujú účinok prirodzeného feromónu, ktorý mačke napomáha v priestorovej orientácii a dodáva jej psychickú stabilitu, najmä v situáciách, v ktorých sa cíti neistá. Je výborným podporným prostriedkom pri liečbe rôznych fóbií (strach z nového prostredia, cesty autom či z návštevy veterinára alebo výstavy), pri prejavoch nepriateľstva až agresivity voči cudziemu návštevníkovi alebo v domácnosti s viacerými mačkami. Účinne pomáha aj v prípadoch straty apetítu alebo zníženého záujmu o interakciu.

Aplikácia prípravku FELIWAY

Použitie syntetických feromónov nie je pre mačky, ani pre zvieratá všeobecne alebo ľudí nebezpečné. Fungujú iba ako poslovia signálov, na ktoré mačka zareaguje tak, že buď vyvolajú alebo potlačia prirodzenú reakciu.

FELIWAY sa vyrába v sprejovej forme alebo ako elektrický difuzér. V súčasnosti je v ponuke druhý variant, pri ktorom sa využíva efekt rozptylu feromónov v interiéri domácnosti, v ktorej mačka žije, resp. v miestnosti, kde sa najviac zdržuje. Difuzér je účinný na ploche cca 50 až 70 m 2 a jedna fľaštička poskytne pri jeho nepretržitom zapnutí v elektrickej zásuvke rozptyl feromónov do ovzdušia po dobu 4 týždňov. Dĺžka aplikácie prípravku závisí na individuálnom prípade, preto je vhodná konzultácia s veterinárom.

Kde si možno FELIWAY zakúpiť

Prípravok FELIWAY si môžete objednať a zakúpiť výhradne len v ambulanciách veterinárov. Feliway vám odporučia ako liečebnú metódu za predpokladu, že dôvodom „problémového“ správania vašej mačky nie je žiadne zdravotné ochorenie.

Pre bližšie informácie môžete kontaktovať distribúciu:

Ceva Animal Health Slovakia s.r.o.
+421 2 55 56 64 88

Spracovala: Ing. Bea Stankovičová
Zdroj: CEVA Animal Health Care Slovakia a internet

Foto mačiek © Ivana Medeková, Bea Stankovičová
Ilustračné kresby, logo a foto: CEVA Animal Health Slovakia s.r.o.