Stretnutie s mačičkou

Reportáž z účinkovania mačiek v Materskom centre v Trnave

Kto má doma mačku, vie, koľko radosti a pohody môže svojim majiteľom poskytnúť. Je ale veľa ľudí, ktorí mačky zbožňujú, ale nemajú podmienky na to, aby im tieto nádherné a vznešené tvory mohli robiť spoločnosť. Je samozrejmé, že mačka by mala prísť len do takej domácnosti, kde si jej príchod želajú všetci členovia. Inak by v rodine vzniklo zbytočné napätie, ktoré by neprospelo ani ľuďom a ani mačkám.
Pozitívny vplyv mačiek na ľudí
Práve preto som zorganizovala akciu Stretnutie s mačičkou v Materskom centre v Trnave. Chcela som deťom, ale aj ich rodičom priblížiť mačací svet, porozprávať im o tom, ako sa správne o mačky starať, aké sú výhody kontaktu detí s mačkou, ale i o tom, na čo všetko treba myslieť skôr, než mačička príde do rodiny. Jednoducho som sa chcela podeliť o radosť, ktorú má každý chovateľ.
Spontánna radosť malých detí

Po dohode s vedením Materského centra sme vo štvrtok 13.10. 2005 dorazili spolu s manželom a našimi chlpáčmi do centra. Tu už na nás čakali deti, spolu aj so svojimi mamičkami. Boli to deti vo veku 3-4 rokov. Zvedavo nakúkali do prepravky a čakali, kedy uvidia mačičky. Elišku aj Benjamína sme však ešte istý čas nechali v prepravke, aby si zvykli na nové vône a zvuky. I keď boli tieto detičky pomerne malé, boli veľmi vnímavé na všetko, čo som im rozprávala a pochopili, že musia ešte chvíľu tichučko počkať, kým mačičky uvidia.

Keď vyšiel Beni z prepravky, bolo vidieť, ako sa deťom rozžiarili očká. Bola som sama prekvapená z toho, ako sa pekne bez tlačenia a kriku striedali a malými rúčkami si vychutnávali dotyky na jeho mäkkom kožúšku.

Mačka je ideálny spoločník aj pre deti s obmedzenou motorikou

Potom sa Beni vystriedal s Eliškou, ktorej nádherné veľké oči a hustá srsť zaujali a očarili každého. Atmosféra v materskom centre jej možno pripomínala výstavu, lebo bola veľmi pokojná a bez protestov prijímala obdiv a pohladenia. Mala som veľkú radosť, že sa po celý čas správali tak, ako sa na vznešené a krotké „tigre“ patrí. Na deti sú obe naše mačky zvyknuté a preto v nich tieto malé zvedavé osôbky nevyvolávali obavy ani strach.

Na stretnutie prišli aj dve imobilné deti a sledovať ich spontánne reakcie na živé zvieratko bolo nádherné a zároveň dojímavé.

Mačka a starí ľudia

Je viac ako symbolické, že materské centrum je organizačne aj priestorovo prepojené s denným stacionárom pre dôchodcov. Akonáhle sa dozvedeli o chlpatých návštevníkoch u „susedov“, prišli sa na nich pozrieť. Kontakt ich očí a rúk s mačkami bol úplne iný ako u detí. Nebola v nich zvedavosť a bezstarostnosť, ale životná múdrosť a štipka nostalgie. Bol to nádherný obraz plný citu a nežnosti.

Som nesmierne rada, že sa toto štvrtkové dopoludnie vydarilo a že sme kúsok radosti z našich mačiek mohli ponúknuť aj iným...

Text & foto: © Mgr. Marta Vozárová

O autorke:

Pani Mgr. Marta Vozárová je pedagogička. Pracuje ako stredoškolská profesorka na gymnáziu v Trnave. V projekte „Stretnutie s mačičkou“, ktorý je zatiaľ ojedinelým a novátorským počinom v oblasti felinoterapie na Slovensku, spája svoju bohatú pedagogickú prax so skúsenosťami chovateľky mačiek.