Keď sa rozhodnete chovať ušľachtilé mačiatka ...

Rady začínajúcim chovateľom

V.diel - Prvé hodiny a dni po pôrode

Mačičke po pôrode ponúkneme teplé TATRA mlieko zmiešané so surovým žĺtkom z čerstvého vajíčka. Ja osobne dávam TATRA mlieko s medom alebo s CALOPET pastou. Zabezpečíme tým potrebný prísun vápnika a energie. Silu jej dodá aj miska surového hovädzieho mäsa, ktoré je pre dojčiacu mačku výdatným zdrojom výživy a malo by byť každodennou súčasťou jej jedálneho lístka minimálne počas celého obdobia dojčenia.

Spokojné mačiatka

Pokiaľ je všetko v poriadku, mačiatka sú pokojné, spia a pijú mliečko od matky. Mačka ich umýva, masíruje im brušká jazykom. Stimuluje tým ich vyprázdňovanie a výkaly zje. Mačiatka pri satí mlieka „prešľapujú“ po bruchu matky prednými packami, čím podporujú tvorbu ďalšieho mlieka. Zväčša si hneď po pôrode každé mačiatko nájde tú „svoju“ bradavku.Každý deň vymieňame v peliešku podložku pod mačiatkami, aby boli v čistote. Taktiež denne, približne v tom istom čase, mačiatka zvážime (asi do veku 4 týždňov). Denný prírastok váhy by mal byť 2 – 10 g, môže byť však i viac. Vo veku 1 týždňa by mali zdvojnásobiť svoju pôrodnú váhu.

Zdravotný stav mačky - matky

Mačku taktiež po pôrode sledujeme. Sprvu sýty červený výtok sa časom mení na svetlejší. Je to znakom toho, že mačička sa prečisťuje, čo môže trvať 1 – 2 týždne. Dôležité je, aby výtok nezačal zapáchať, alebo aby nezmenil farbu na hnedožltú alebo zelenkastú. V maternici mohol zostať kúsok placenty, čo môže viesť k silnej infekcii. Denne sledujeme bradavky a mliečne žľazy, ktoré musia byť svetlé a pružné. Sledujeme i to, či mačka primerane je a pije, taktiež či sa pravidelne vyprázdňuje a či nemá hnačky.

Môže sa stať, že mačička pár dní po pôrode dostane ruju. Táto je však neplnohodnotná.

Možné komplikácie

Pokiaľ sú mačiatka nekľudné, pištia, stále hľadajú bradavky a nepriberajú, je nevyhnutné uvažovať o prikrmovaní. Je veľmi pravdepodobné, že mačka mlieko stráca, alebo je príliš slabé a mačiatkam nestačí. Špeciálne mlieka pre mačiatka kúpime u veterinára alebo v špecializovaných obchodoch, rovnako ako i fľašku s dudlíkom na kŕmenie mačiatok. Pokiaľ nemáme fľašku, môžeme použiť i kvapátko. Presný návod na prípravu nájdeme na obale mlieka. Aj v takom v prípade, keď mačiatka dodatočne prikrmujeme, dbáme na to, aby pili i od matky. Pokiaľ totiž mačatá nestimulujú tvorbu mlieka, mačka ho stratí úplne. Nesmieme zabúdať na to, že materské mlieko je najmä v prvých dňoch veľmi dôležité pre posilnenie imunity mačiatka.

V prípade, keď mačka stratí mlieko úplne, veterinár jej môže dať injekciu na podporu tvorby mlieka. Celá starostlivosť o jedlo mačiatok je však zatiaľ na chovateľovi. Malinké mačiatka sa kŕmia každé 2 – 3 hodiny, presné dávky sú uvedené výrobcom mlieka.

Pokiaľ sa mačka o mačiatka vôbec nestará, musíme im po každom jedle masírovať brušká, aby sme podporili ich vyprázdňovanie. Taktiež netreba zabúdať na to, že čím sú mačiatka menšie, tým menej sú schopné udržať si telesnú teplotu, preto je dôležité udržiavať mačiatka v teple!

Text a foto© Zuzana Huňadyová
www.vonhunady.sk