Keď sa rozhodnete chovať ušľachtilé mačiatka ...

Rady začínajúcim chovateľom

IV.diel - Pôrod

Posledné dni a noci pred termínom pôrodu máme mačičku pod zvýšeným dohľadom, aby sme zachytili prvé príznaky dlho očakávanej chvíle. Môže sa stať, že mačička bude mať pár dní pred pôrodom ružovkastý výtok. Je to známkou toho, že sa pôrodné cesty začínajú pripravovať na narodenie mačiatok.
Než sa narodí prvé mačiatko
Niekoľko hodín pred pôrodom je mačka zväčša nekľudná, chodí po byte a hľadá si miesto. Treba utesniť priestory, kam by mohla vojsť a kde by sme k nej počas pôrodu nemali prístup (napr. pod kuchynskú linku, pod posteľ alebo do domčekov na škrabadle). Mačka môže tiež mraučaním upozorňovať majiteľa a intenzívne hrabať v pôrodnici. Ďalším príznakom blížiaceho sa pôrodu je i to, že mačka zrýchlene dýcha, vo zvýšenej miere si čistí bruško, bradavky a genitálie. Do pôrodnice navrstvíme niekoľko jednorazových podložiek pre bábätká, ktoré potom počas pôrodu, keď sa znečistia odchádzajúcou plodovou vodou, postupne odstraňujeme. Takto zostane mačička i mačiatka v suchom prostredí, čo je veľmi dôležité.
Fyziologický pôrod začína v okamihu, keď začnú pôrodné bolesti. Sú to sťahy maternice, ktoré sú viditeľné ako pohyby svalov v oblasti slabín. Pôrodné bolesti majú rôznu frekvenciu, silu i dobu trvania (môžu trvať i niekoľko hodín). Mačičku ukľudňujeme hladkaním, jemne sa s ňou zhovárame. V tomto štádiu odchádza hlienová zátka. Z lekárskeho hľadiska sa za počiatok samotného pôrodu považuje moment, odkedy mačička začína tlačiť. Vidíme to na slabinách, ktoré sa sťahujú oveľa intenzívnejšie, ako pri predchádzajúcich kontrakciách. Najneskôr do hodiny by malo prísť na svet prvé mačiatko. V prípade, že sa tak nestane, a mačka je príliš nekľudná, zjavne má bolesti, ale napriek tlakom plod nevytlačí, vyhľadáme veterinára.
Mačička rodí
Keď sa prvé mačiatko dostane do pôrodných ciest, mačka väčšinou už leží na boku alebo na bruchu, niekedy sa ešte otáča okolo vlastnej osi s chvostom nabok. Pred narodením prvého mačiatka odíde väčšie množstvo plodovej vody. Najprv sa objaví hlavička mačiatka alebo zadné nožičky, resp. zadoček (až 1/3 mačiatok sa rodia v obrátenej polohe) a zväčša pri ďalšej nasledujúcej kontrakcii je mačiatko na svete. Pokiaľ je to možné, necháme starostlivosť o narodené mačiatko na mačku a zbytočne nezasahujeme. Mačky sú väčšinou zdatné rodičky s plne vyvinutým materským inštinktom. Dôležité je sledovať či dôjde k prerušeniu plodového obalu v oblasti horných dýchacích ciest práve narodeného mačiatka. Na mieste, kde má ňufáčik a papuľku, by mala mačka plodový obal roztrhnúť a umožniť mu dýchanie.
Mačka čerstvo narodené mačiatko starostlivo oblizuje. Tým ho čistí od plodovej vody a zároveň masíruje. Táto masáž mačiatko prebúdza do života a vitalizuje jeho životné funkcie. Zakrátko po narodení mačiatka vychádza z pôrodných ciest aj placenta. Mačka väčšinou sama pretrhne pupočník, ktorý spája placentu s plodom. Necháme ju, aby placentu zjedla, pretože obsahuje látky potrebné pre tvorbu materského mlieka. Niektoré mačky však o placentu nejavia záujem.

Mačiatko si inštinktívne samo nájde bradavku matky a začne hneď sať, čím stimuluje tvorbu mlieka a obnovenie pôrodných kontrakcií pre narodenie ďalších súrodencov. Po rôzne dlhej dobe (pár minút až niekoľko hodín) sa narodia ďalšie mačiatka. Dôležité je sledovať, či po každom mačiatku vyšla i plodová placenta. Mačiatko po narodení zvážime, zapíšeme si čas pôrodu, pôrodnú hmotnosť, pohlavie a farbu (ak sa hneď dá určiť). Pri viacpočetných vrhoch dovolíme mačke zjesť maximálne 3 placenty, viac by jej mohlo spôsobiť tráviace problémy. Keď máme dojem, že pôrod už skončil, jemne prehmatáme mačke podbruško. Pokiaľ je tam ešte mačiatko, cítime ho v pôrodných cestách. Počas pôrodu sa mačičke „nalejú“ mliečne žľazy, čo je cítiť hmatom ako hrubé povrazce na bruchu.

Mačiatka musia čo najskôr, najlepšie bezprostredne po pôrode, začať piť prvé materinské mliečko – tzv. kolostrum. Obsahuje protilátky od matky, ako i dôležité živiny. Taktiež pôsobí ako prirodzené preháňadlo na smolku – prvý obsah čriev.
Kedy pomáha chovateľ

Niekedy sa stane, že mačička o čerstvo narodené mačiatka nejaví záujem, nestíha alebo sa nemôže o ne postarať. Mačiatka sa môžu rodiť príliš rýchlo za sebou alebo v prípade prvorodičky, mačka ešte nevie, čo má robiť. Našu aktívnu pomoc môže vyžadovať aj mačka vyčerpaná a zoslabená ťažkým pôrodom. V prvom rade odstránime plodový obal z hlavičky mačiatka. Obal natrhneme prstom pod bradičkou, tesne pri krčku plodu, blanu prstom podoberieme a pretiahneme cez tvárovú časť. Mačiatku pomocou mäkkej textilnej rúšky opatrne osušíme ňufáčik od plodovej vody a snažíme sa jemnou masážou jeho telíčka napodobiť trenie, ktoré by inak robila jazykom jeho matka.

Pokiaľ už mačiatko samostatne dýcha, nechtami pricvikneme na pár sekúnd pupočnú šnúru cca 4-5 cm od jeho bruška, aby sme prerušili prúdenie krvi medzi plodom a placentou. Potom ju buď nechtami alebo nožničkami s tupým koncom v tejto vzdialenosti odstrihneme. Pozor, v žiadnom prípade za pupočník neťaháme! Mačiatko dáme do suchej handričky (takej, ktorá dobre saje a je mäkká) a ďalej ho jemne trieme a masírujeme. Týmto ho vysušíme a taktiež stimulujeme dýchanie a ďalšie životné funkcie tak, ako to robí jeho matka čistením jazykom. Na záver mačiatko priložíme mačke k bradavke. Keď mačka začne rodiť ďalšie mačiatko, odložíme ho na ten čas vedľa, do teplého pelieška a zľahka ho prikryjeme.
Problémy pri pôrode
Spomeniem len niektoré, najčastejšie problémy, s ktorými by ste sa mohli stretnúť. Mačiatko môže uviaznuť v pôrodných cestách, v pošve vidíme len hlavičku, príp. nožičky. V takomto prípade zachytíme hlavičku, príp. nožičku mačiatka do handričky a pri ďalšom tlačení matky jemne zatiahneme smerom dolu k nohám matky. V žiadnom prípade mačiatko neťaháme nasilu, túto asistenciu môžeme robiť len za súčasného tlaku rodičky! Ak mačiatko vdýchne pri pôrode plodovú vodu, čo spoznáme podľa toho, že v ňom „puká“ alebo má upchatý nos („bublinkuje“ mu v ňom), odsajeme ju priložením úst k nosíku a jemným vdýchnutím, alebo detskou odsávačkou.
Taktiež môžeme mačiatko zobrať do dlane otočené bruškom hore, druhou dlaňou ho prikryjeme a jemným zhúpnutím uvoľníme dýchacie cesty. Pokiaľ sa mačičke nespustilo mlieko, snažíme sa stimulovať tvorbu mlieka jemnou masážou, príp. veľmi jemným „dojením“.
Kedy volať veterinára

Väčšinou mačky zvládnu pôrod samy a bez našej pomoci. Je však niekoľko situácii, kedy je potrebná odborná pomoc:

  • pokiaľ je mačička brezivá 70 dní od krytia a nič sa nedeje
  • mačička začne tlačiť a do hodiny sa prvé mačiatko nenarodí a je nekľudná, môže byť mača zaseknuté v pôrodných cestách
  • mačka vytlačila menej placent ako mačiatok – placenta jej mohla zostať v maternici, príp. v pôrodných cestách a hrozí infekcia
  • mačiatka sú na svete a mačka o ne neprejavuje záujem a je nekľudná – môže mať v brušku mŕtve mačiatko
  • pokiaľ sa mačičke nespustí mlieko
Cisársky rez
Cisársky rez u mačiek môže mať viacero dôvodov: mačiatko zaseknuté v pôrodných cestách, príliš veľké mačiatko, ktoré mačička nevládze vytlačiť, prílišná vyčerpanosť mačičky, úzke pôrodné cesty, ale aj iné dôvody. V každom prípade – ak vidíme, že sa mačka príliš trápi a nevie si s pôrodom poradiť, treba vyhľadať veterinára. Bežný postup je taký, že veterinár mačku vyšetrí, a pokiaľ tak usúdi, pichne jej „vyvolávačku“. Pokiaľ mačka do cca 20 minút neporodí, pristúpi k cisárskemu rezu. Niektorí veterinári dovolia chovateľovi účasť pri tomto zákroku, oveľa dôležitejšia je však následná starostlivosť o mačiatka. Už pred cestou na veterinu si pripravíme čisté handričky, peliešok, príp. deku a termo fľašu alebo podložku. Veterinár nám mačiatka odovzdá mokré a kým prebieha operácia, celá starostlivosť zostane na nás. Mačiatko musíme vysušiť a masírovať, čím stimulujeme krvný obeh a dýchanie.

Po vysušení dáme mačiatko na termo podložku. Nevie si samo udržať telesnú teplotu, a tak musíme niečím nahradiť materinské teplo. Takto sa venujeme každému mačiatku. Ideálne je, ak s nami ide na veterinu ešte ďalší pomocník, najmä ak očakávame početnejší vrh. Veterinár nám pri cisárskom reze podáva mačiatka pomerne rýchlo za sebou, takže jeden človek zväčša nestíha postarať sa o všetky mačiatka.

Cisársky rez trvá (pokiaľ nie sú ďalšie komplikácie) asi pol hodiny. Veterinár nám vráti mačku už prebranú z narkózy a očistenú. Dáme ju do prepravky s pevným dnom a po vypočutí si inštrukcií odchádzame domov. Bežné je preventívne prekrytie antibiotikami, aby nevznikol v rane zápal.

Mačku od mačiatok neoddeľujeme, po príchode domov by sa o ne mala starať sama. Môže sa však stať, že mačiatka sú „omráčené“, nepijú a stále zaspávajú. Treba si uvedomiť, že nielen mačka, ale i mačiatka dostali určitú dávku narkózy. Preto ich pravidelne prikladáme k bradavkám a prípadne im pridržíme hlavičky, aby sa mohli napiť.

Mačka potrebuje po operácii absolútny kľud, pokojné, tiché a nestresujúce domáce prostredie. Prvé hodiny po operácii ešte nemusí mať záujem o jedlo a pitie, ani sa nevyprázdni. Len čo však pookreje, skúsime jej ponúknuť jej obľúbené jedlo (najlepšie surové kuracie alebo hovädzie mäso) a potrebné tekutiny (vodu, výživný masový vývar alebo mlieko, ak ho dobre znáša). Mačku naďalej sledujeme, pravidelne jej dezinfikujeme ranu a dávame pozor, aby si nevykusovala stehy. V prípade apatie, zvýšenej teploty, straty apetítu alebo nezvyčajného a nepokojného správania, okamžite vyhľadáme veterinára. Stehy sa vyberajú 10–14 dní po operácii.

Pooperačná rekonvalescencia prebieha väčšinou veľmi dobre, mačka pomerne rýchlo naberá nové sily a čoskoro zabudne na traumu. Pomáha jej v tom veľmi výdatne silný materinský pud a nepochybne aj naša láska, starostlivosť a porozumenie.

 

Text a foto© Zuzana Huňadyová
www.vonhunady.sk