Keď sa rozhodnete chovať ušľachtilé mačiatka ...

Rady začínajúcim chovateľom

III.diel - Príprava pred pôrodom

Mačička môže počas brezivosti pribrať až 50% svojej váhy. Samozrejme, závisí to od druhu plemena mačky a od počtu mačiatok. Posledné týždne pred pôrodom kŕmime budúcu matku menšími dávkami viackrát denne.

Pôrodnica
Niekoľko dní pred pôrodom si pripravíme pôrodnicu. V ideálnom prípade aspoň 2 týždne pred termínom, aby si mačička na pôrodnicu zvykla. Na tento účel nám poslúži kartónová krabica o rozmeroch cca 60 x 60 cm, s výškou asi 30 cm. Veľmi vhodné sú krabice od počítačov. Krabicu môžeme oblepiť (pozor na typ lepidla!) alebo obšiť látkou, ale to je len „kozmetická“ úprava. Vrch krabice upravíme tak, aby sa dal odklápať, kvôli dobrej prístupnosti. Z prednej strany vyrežeme otvor, cez ktorý mačka bez problémov prejde. Otvor je vhodné vyrezať trocha vyššie, minimálne 10 cm od zeme.
Pôrodnica v chovateľskej stanici Von Kollerland*Sk
Pôrodnica v chovateľskej stanici Blue Azzuria*SK

Na dno krabice dáme peliešok, deku alebo molitanovú podložku. Vrch krabice musíme zabezpečiť tak, aby nám neprepadával dovnútra. Mačička sa v takto pripravenej pôrodnici zväčša cíti bezpečne. Má tam prítmie a zároveň máme k nej dobrý prístup počas pôrodu a neskôr aj k mačiatkam.

Osobne ako porodnicu pre mačku využívam skrinku, na dno ktorej som si z molitanu a látky ušila podložku.

Tu nájdete výborný tip na výrobu pôrodnice.

Lekárnička

V lekárničke by sme pred pôrodom mali mať pripravených zopár vecí, ktoré budeme potrebovať:

  • teplomer (najlepšie digitálny)
  • nožničky s tupým koncom
  • sterilné gázové štvorce
  • dezinfekciu (Betadine, Desident spray, Chinoseptan spray, Ajatin alebo lieh)
  • detskú odsávačku

 

Čo si ešte pripraviť

Pri pôrode sa nám zíde ešte zopár vecí:

  • handričky alebo uteráčiky z mäkkých a savých materiálov ako flanel či froté, vypraté a vyžehlené, na vysušenie narodených mačiatok (osvedčilo sa mi jemnejšie plátno, napr. stará plachta)
  • nite na podviazanie pupočníkov mačiatok
  • elektrickú podušku alebo termofľašu pre prípad, ak by bolo treba mačiatka zahriať
  • sušené mlieko pre malé mačiatka, ak ho nezoženieme, tak sušené mlieko pre deti do 10 mesiacov
  • fľašu pre mačiatka, ktorú dostanete kúpiť na výstavách alebo v chovateľských potrebách (pokiaľ nemáme špeciálnu fľašu, na účel prikrmovania nám môže poslúžiť aj kvapátko)

 

Výbornou a veľmi praktickou pomôckou sú jednorazové papierové prebaľovacie podložky pre deti (nápad mojej kamarátky). Používam ich do pôrodnice počas pôrodu, aj ako podložku pod mačiatka. Na rozdiel od textílie sa nepremočia, ostávajú suché a izolujú od chladu.

V prípade, že budete pri pôrode vašej mačičke „asistovať“ po prvý raz, je dobré zavolať si na pomoc skúsenejšieho chovateľa.

Všetko treba mať pripravené asi týždeň pred pôrodom, vyhneme sa tak zbytočným stresom. Ja osobne mám mačičku pod zvýšeným dohľadom asi týždeň pred termínom. Taktiež sa dohodnem s veterinárom, aby bol pre prípad potreby na telefóne (aj mimo ordinačných hodín) .

Teraz už zostáva jediné – čakať na deň „D“...

 
© Zuzana Huňadyová
www.vonhunady.sk