Keď sa rozhodnete chovať ušľachtilé mačiatka...

Rady začínajúcim chovateľom

II.diel - Krytie mačky kocúrom

V predchádzajúcom dieli som sa venovala najmä „papierovačkám“ spojeným s chovom mačiek. V tejto časti by som predovšetkým začiatočníkom rada priblížila praktické detaily ich reprodukcie na základe skúseností s mojimi vlastnými mačičkami.

Podmienky krytia

Mačička môže ísť na krytie ku kocúrovi nie skôr ako po dovŕšení veku jedného roka, kocúr môže kryť od svojich 10-tich mesiacov.V prípade, že ste si už vybrali kocúra pre vašu mačičku, treba si dopredu s jeho majiteľom dohodnúť všetky podmienky. Každé krytie by malo byť podložené zmluvou, kde by mali byť uvedené mená a identifikačné údaje chovateľov, rovnako aj mačky a kocúra.
Zmluva by mala obsahovať dôležité podmienky krytia:

  • požadované testy - väčšina majiteľov, či už mačky alebo kocúra, vyžaduje testy na FeLV a FIV, niektorí i test na FIP, príp. očkovanie na FeLV,
  • cenu za krytie,
  • podmienky tzv. náhradného krytia pokiaľ mačka nezabrezne,
  • údaje o termíne krytia a dĺžke pobytu mačky u kocúra.

Pri podpise zmluvy myslite na to, že najmä mačička – začiatočníčka nemusí hneď na prvý raz zabreznúť. Za kocúrom je najlepšie mačku zobrať na druhý deň jej ruje. Mačičku vezieme zásadne ku kocúrovi, a nie naopak, pretože kocúr by mohol byť v cudzom prostredí vystresovaný. V dôsledku toho by nemusel mať o krytie mačky záujem. Navyše, neznáme prostredie by mohol inštinktívne označkovať močom, aby si vymedzil nové teritórium. Kocúra privezieme mačke skutočne len vo výnimočných prípadoch, napr. keď je mačka mimoriadne precitlivelá, neznáša cestovanie, zmenu prostredia a v dôsledku toho nechce kocúra k sebe vôbec pripustiť. Niekedy však stačí zmeniť kocúra, resp. prostredia u majiteľa. Mačičkám, ktoré idú na krytie po prvý raz, vyberáme radšej vyrovnaných, pokojných a skúsených kocúrov.

Rady pre majiteľov mačiek

Mačke zoberte obľúbené granule, prípadne konzervy, ale brať peliešok alebo hračky je úplne zbytočné. Po privezení mačičky si od majiteľa kocúra vypýtajte k nahliadnutiu jeho očkovací preukaz a výsledky testov. Tie isté doklady ukážte majiteľovi kocúra. V tejto chvíli sa zväčša podpisuje zmluva o krytí. Mačičke otvorte prepravku a nechajte na nej samotnej, kedy sa rozhodne opustiť „bezpečie“ úkrytu a vylezie zo zvedavosti von. Spočiatku bude pravdepodobne na kocúra syčať a prskať. Skúsený kocúr sa nezľakne, nebude hneď naliehať a umožní jej najprv zoznámiť sa s novým prostredím. Samozrejme, mačku neustále so záujmom pozoruje, ovoniava ju, snaží sa k nej priblížiť. Kocúr s mačkou komunikuje svojským spôsobom, nezriedka má pre nevestu pripravený celý repertoár „milostných piesní“ a špeciálnu „reč tela“, ktorými sa jej dvorí.

Galantný kocúr si trpezlivo počká na vhodný okamih, kým mu mačka sama nenaznačí ochotu k páreniu. Mačky zostávajú u kocúra 3 – 5 dní, záleží to od toho, nakoľko sú skúsené a kedy ku krytiu príde. Bežne sa stáva, že mačky, ktoré sú u kocúra po prvý raz, stratia ruju, ktorá im zväčša po jednom až dvoch dňoch znova začne.

Keď si v stanovený deň prídete pre mačičku, majiteľ krycieho kocúra by mal mať pre vás už pripravený potvrdený krycí list. Okrem predpísaných údajov obsahuje podpis a pečiatku ZO, kde je členom. Samozrejme, toto je prípad krytia na Slovensku alebo v Čechách. Napríklad, v Rakúsku, pečiatky organizácií chovateľov vôbec nevyžadujú, tam stačí len podpis chovateľa. Taktiež by vám majiteľ kocúra mal vedieť povedať, ktorý deň nastalo prvé krytie. Od tohto dňa sa počíta termín pôrodu.

Rady pre majiteľov kocúrov

Každý majiteľ kocúra by si mal uvedomiť, že za mačku, ktorá k nemu príde na krytie, nesie veľkú zodpovednosť. Je absolútne nevyhnutné, aby zaručil mačke bezpečnosť, t.j. aby sa v žiadnom prípade nezranila, neochorela alebo dezorientovaná v neznámom prostredí neušla. Dodržané musia byť aj dostatočné hygienické podmienky. Majiteľ kocúra by mal vedieť, že ku krytiu potrebuje mať chovný pár pokoj, nikým a ničím nerušené prostredie. Preto by mal mať k dispozícii samostatnú miestnosť, kde bude ku krytiu dochádzať. Je neprípustné, aby sa v priestore určenom na krytie nachádzali aj iné mačky, psy alebo malé deti či návštevníci, ktorí by pár nežiadúco rozptyľovali. Pokiaľ majiteľ kocúra vlastní ešte ďalšie mačky, musí ich od chovného páru izolovať.
Majiteľ kocúra by mal byť zvlášť vnímavý aj k špeciálnym potrebám mačky. Je vhodné, ak jej ponúkne jej obľúbené jedlo alebo maškrtku a primeraný komfort, keď k mačke prehovára tichým, upokojujúcim hlasom a snaží sa jej dať najavo sympatie dobrým slovom alebo pohladením. Mačka sa tak cíti v novom prostredí uvoľnenejšia, čo zvyšuje šance na úspech krytia.
Ako prebieha samotné krytie
Kocúr sa snaží mačku uchopiť za zátylok, zahryzne sa jej do šije, a tým si ju pridrží, aby mu prestala ďalej unikať. Mačka pritom zaujme charakteristickú polohu s hrudníkom pritlačeným k zemi, zadočkom vytrčeným dohora a chvostom nabok, súčasne pritom prešľapuje zadnými labkami. Kocúr nalieha na mačku obkročmo zozadu a nasleduje samotné párenie, ktoré trvá pomerne krátko. V záverečnej fáze párenia, keď kocúr uvoľní zovretie mačky, ozve sa jej prudké zamraučanie a často sa na kocúra vzápätí agresívne zaženie. Skúsenejší kocúr ešte včas uskočí.
Táto reakcia je dôsledkom bolesti, ktorú mačke spôsobia spätne zahnuté háčiky na penise kocúra. Keď sa kocúr z mačky stiahne, bolestivo podráždia steny jej vagíny. Vďaka tomu dochádza k uvoľneniu vajíčka a tomuto javu hovoríme tzv. provokovaná ovulácia. Po úspešnom akte párenia sa mačka začne prevaľovať zo strany na stranu a intenzívne sa čistí pod chvostom. Po tomto rituáli je zakrátko opäť pripravená na párenie. Krytie sa môže viackrát po sebe opakovať, v závislosti od temperamentu a kondície chovného páru. Obvykle prebieha 2 až 3 dni, najdlhšie do skončenia ruje mačky. Početnosť aktov nemá vplyv na počet narodených mačiatok.
Mačka je brezivá

Mačku po krytí necháme na pokoji, vyhýbame sa situáciám, ktoré by ju stresovali, ako sťahovanie, prestavby bytu a nábytku, maľovanie, natieranie a podobne. Nikam ju neprevážame, nezúčastňujeme sa s ňou na výstavách, ani v tomto období neprivádzame domov nové prírastky členov domácnosti – iné mačky, psov a podobne. Snažíme sa jej zabezpečiť optimálne životné podmienky a pohodlie. Po 2 – 3 týždňoch jej skontrolujeme bradavky a pokiaľ sú zväčšené a ružové, a zároveň sa nedostavila nová ruja, pravdepodobne očakáva mačiatka.

V období brezivosti je nevyhnutné dávať mačke kvalitnú a výživnú stravu, ako napr. hovädzie alebo kuracie surové premrazené mäso, veľa mliečnych výrobkov kvôli obsahu kalcia a tiež granule pre mačiatka. Niektorí chovatelia dávajú mačkám počas brezivosti i sušené mlieko, ktoré sa vyrába ako náhrada materského mlieka pre mačiatka. Rôzne vitamínové preparáty mačke v tomto období, najmä v ranom štádiu brezivosti, neponúkame. Brezivú mačku by sme nemali odčervovať, očkovať ani odblšovať alebo röntgenovať. Pokiaľ je nevyhnutné ju liečiť a ošetrovať, musíme na jej brezivosť upozorniť veterinára, ktorý zváži spôsob diagnostiky, liečby a vhodnosť podávaných liekov .

Termín pôrodu

Mačka rodí približne medzi 61. a 70. dňom brezivosti. Z tohto dôvodu je potrebné poznať termín prvého krytia. Pravdepodobný deň pôrodu si potom ľahko vyrátame. Termín pôrodu závisí aj od druhu plemena a individuálnych daností mačky. Najťažšie sa určuje pri mačkách, ktoré rodia po prvý raz. Termíny ďalších pôrodov sa už určujú ľahšie a s väčšou presnosťou, nakoľko mačka si zachováva časový interval od nakrytia po pôrod väčšinou rovnaký. Chovám britky a moja mačka rodí na 64. až 65. deň od prvého dňa nakrytia kocúrom. Termín niekedy závisí aj od počtu mačiatok, málopočetné vrhy prichádzajú na svet neskôr. Ak chceme zodpovedne chovať, musíme si pár dní pred očakávaným termínom pôrodu rezervovať čas, mačku musíme mať pod dozorom a nespúšťať ju z očí.

Pokiaľ je na nás citovo viazaná, bude si vyžadovať našu prítomnosť a pozornosť. Aj v optimálnom prípade, že nebude potrebovať pri pôrode asistenciu, určite ocení našu psychickú a morálnu oporu.

© Zuzana Huňadyová
www.vonhunady.sk