Ako si správne vybrať mačiatko

Každý z vás, kto sa rozhodne pre život s mačkou, mal by sa najprv zamyslieť a zvážiť všetky pre a proti. Musíte si byť vedomý toho, že mačka je živý tvor, a preto by ste jej mali venovať lásku a starostlivosť, ktorú si dozaista zaslúži.

Cena mačiatka

Aj keď mačička nevyžaduje toľko času ako napríklad pes, je potrebné vedieť, že jej kúpou ste sa zaviazali zdieľať s ňou spoločný život možno aj na viac ako 15 rokov. A aj preto by nemala byť pri výbere mačiatka rozhodujúca len jeho cena. Mnohí budúci majitelia obvolajú viacej chovateľských staníc, aby sa nakoniec rozhodli pre mačiatko s najnižšou cenou. Je smutné, keď je to jediné, o čo sa budúci majiteľ mačiatka zaujíma. Rozhodli ste sa vybrať si nového „člena rodiny“ na viac rokov a preto, aby vaše spolužitie bolo bezproblémové, je potrebné pri rozhodovaní prihliadať okrem ceny aj na iné skutočnosti, ktoré budú mať zásadný vplyv na ďalší život a zdravie mačiatka. Taktiež je potrebné uvedomiť si, že cena za mačiatko je len časť nákladov, ktoré vám vzniknú od momentu, kedy sa rozhodnete mačiatko zadovážiť si a medzi ktoré nesporne patria náklady na kvalitnú stravu, podstielku, veterinárnu starostlivosť a pod.

Keď toto všetko vezmete do úvahy, uvedomíte si, že fakt či bude mačiatko o niekoľko stoviek lacnejšie alebo drahšie, nie je až taký dôležitý ako to, aké „kvalitné“ mačiatko si kúpite.
Mačka s preukazom pôvodu - PP
Keď ste si už vybrali plemeno, ktoré vám vyhovuje a dali ste prednosť ušľachtilej mačke pred „obyčajnou“, tak si takú aj zaobstarajte. Nekupujte mačiatko bez PP. Preukaz pôvodu vám zaručuje, že sa dostanete naozaj k plemenu, pre ktoré ste sa rozhodli. Chovatelia, ktorí sa seriózne venujú chovu, musia dodržiavať Chovateľský poriadok a tiež veľmi prísne pravidlá, inak im PP nebude vydaný. Práve Chovateľský poriadok a súvisiace predpisy majú značné opodstatnenie a sú okrem iného tvorené za účelom zaistiť chovaným mačičkám zdravý a šťastný život, zachovať charakteristické znaky jednotlivých plemien a zabezpečiť to, aby aj všetky ďalšie generácie odchovávaných mačiatok boli zdravé a plne zodpovedajúce štandardu svojho plemena. Mačiatka sú kontrolované odborníkmi (posudzovateľmi a poradcami chovu), a pokiaľ nespĺňajú kritéria, sú z chovu vyradené.
Riziká kúpy mačiatka bez PP

Práve na takýchto jedincoch neskôr chovatelia -„množitelia“ odchovávajú ďalších jedincov, a chyby, pre ktoré boli mačičky vyradené z chovu, sa znásobujú. Niekedy je vada sotva viditeľná, ako napríklad zálomok na chvoste, a mačiatku život s ním nespôsobí žiadny problém. Avšak, ak sú tieto mačiatka následne použité k chovu, môže sa stať, že v budúcom vrhu sa vada prejaví ďalej na chrbtici a bude to mať vplyv na zlú a nevrlú povahu mačiatka spôsobenú bolesťou chrbtice. Takže pozor!!! – v snahe dostať sa za každú cenu k mačiatku s čo najnižšou cenou sa vám môže ľahko stať, že sa dostanete práve k takémuto mačiatku. Stretávame sa s množiteľmi, ktorí predávajú mačiatka za nižšie ceny, ale aj s najnižšími nákladmi. Používajú k chovu lacných, vyradených jedincov, a odchovávané mačiatka sú mnohokrát neodčervnené, ba dokonca nezaočkované, bez akejkoľvek odbornej kontroly, o veterinárnej už ani nehovoriac!!!

Prostredie a podmienky u chovateľa
Pri výbere mačiatka je dobré ísť si vybrať mačiatko priamo k chovateľovi. Zaujímať sa, čím mačiatka kŕmi, či je v byte zápach, ale aj o to, koľko mačiatok v roku mačička odchovala a koľko vrhov za rok mala. V prípade, že má mačička v jednom roku viac vrhov (prípustné sú max. 2 v priebehu 12 mesiacov, alebo max.3 v priebehu 24 mesiacov), môže sa to nepriaznivo odzrkadliť na zdravotnom stave mačiatka a mačiatko môže vyzerať napohľad úplne zdravé, ale v budúcnosti môže mať zdravotné problémy – môže byť často chorľavé alebo náchylné k rôznym chorobám, trpieť hnačkami alebo naopak zápchami a pod.

Je dobré vidieť v akých podmienkach mačiatko vyrastalo a všimnúť si, či nie je bojazlivé. Toto je zvyčajne zapríčinené nedostatočným kontaktom človeka s mačiatkami alebo prípadným  odchovom v klietkach. A ak chcete skutočne dobrého spoločníka, tak sa nedajte uchlácholiť, že sa to časom zmení!!! Nie, nezmení sa to -  tieto vlastnosti často mačiatku ostávajú na celý život a napriek vašej bezmedznej láske a snahe o zblíženie, ostane mačiatko po celý zvyšok svojho života neprístupné.  Vyberte si mačiatko, ktoré vyrastalo v spoločnosti ľudí a je na nich zvyknuté – je tzv. „vymazlené“.

Kedy si mačiatko môžete prevziať

Mačiatka sa môžu odlúčiť od svojej matky až po dosiahnutí veku 12 týždňov. Preto sa nedajte presvedčiť, že „mačiatko už necická“, a tak matku nepotrebuje. Mačiatka sú síce veľmi šikovné a na prvý pohľad samostatné a len čo sa naučia chodiť, používajú mačaciu toaletu, samostatne prijímajú potravu, no aj napriek tomu, je dôležité, aby pri svojej matke ostali až do spomínaných 12-tich týždňov. Práve do tohoto veku im totiž ich mačacia mama odovzdáva všetky skúsenosti a ponaučenia, týkajúce sa hlavne ich kontaktu s okolitým svetom, ich sociálnych väzieb, vzťahu k ostatným mačkám a členom domácnosti atď. Ak neumožníte mačiatku, aby sa toto všetko od svojej mamy naučilo, ľahko sa stane, že získate mačiatko nevrlé, nervózne, neprispôsobivé, samotárske a často aj agresívne.

Rady na záver

U niektorých málopočetných plemien si chovateľské stanice vypomáhajú vzájomným krytím, a preto nastal problém, že väčšina mačiek je v príbuzenskom pomere, čo sa odzrkadľuje najmä na tendencii týchto mačiek „zakrnievať“ alebo znásobovať ich vady. Dajte si tú prácu, keď sa už rozhodujete pre spoločníka na viac rokov a zistite si niečo (napr. na webových stránkach) viac o chovateľskej stanici, z ktorej si chcete svojho budúceho miláčika zobrať.

Ďalšie základné veci už spomínať hádam ani nemusím, to či má mačiatko čisté ušká, či nezapácha, či nemá zalepené očká, či má čisté okolie konečníka – to všetko si ľahko všimne aj začiatočník  a nie je k tomu potrebné mať pri sebe odborníka. Od seriózneho chovateľa dostanete mačiatko s PP, začipované, s pet pasportom, zaočkované, odčervené, spolu s „manuálom“, v ktorom sa dozviete všetko potrebné na to, aby spoločný život s mačiatkom bol šťastný, rovnako pre vás ako aj pre vášho nového spoločníka.

Veľa šťastia pri výbere mačiatka praje chovateľská stanica Medicat!

Text & foto © Ivana a Miro Medek
www.medicat.sk